Az RMGE Maros által szervezett tanulmányúthoz csatlakozva magyarországi neves borászatokba és a mellettük működő borlaboratóriumba látogattak a napokban a Partiumi Falugazdász Hálózat munkatársai, annak érdekében, hogy a Partium térségében – Szatmárnémetiben és Székelyhídon – kialakítandó borelemző-központok felszereléséhez és működtetéséhez minél több hasznos, releváns információt gyűjtsenek. Az erdélyi és a partiumi – szatmári, szilágysági és érmelléki – pincészetek, bortermelők munkáját segítő, megkönnyítő borlaborok létrehozását a Schams Ferenc Terv keretében a magyar Agrárminisztérium támogatja.
A két napos információgyűjtő, tapasztalatszerző körúton szervezetünket Fehér Gyula, Szatmár megyei falugazdász és Balázs Attila, a Partiumi Falugazdász Hálózat borászati-projektjeinek szakreferense képviselte.
Első útjuk Budajenőre, a Reisner-pincészetbe vezetett, ahol Reisner Tamás, a családi borászat vezetője fogadta a partiumi látogatókat. A pincészetben a borok kezeléséről és a hibás borok helyre hozásáról, feljavításáról volt szó, amit nem csak az elméletben, hanem gyakorlatban is bemutattak a résztvevőknek. A nedűkbe kevert, a borok javítására használt kőzetőrlemények hatását a sajátjaik mellett néhány hibás erdélyi bormintán is szemléltették. A házigazda szerint a pozitív változás idővel még látványosabb, a borba kevert porkoncentrátum ülepedéshez ugyanis hosszabb idő szükséges. De az elmélet működik – elevenítette fel a látottakat Fehér Gyula, amit Fazakas Miklós, az RMGE Maros Szervezet vezetője is megerősített. Szó volt a borok fő derítőszeréről, a bentonitról is, kitérve arra, hogy a készítményt milyen borok esetében és milyen dózisban szabad alkalmazni.
A látogatás következő helyszíne a szekszárdi borvidékhez tartozó Szálka település, ezen belül is a Lajvér Pincészet volt. A borászat – amihez egy tekintélyes birtok is tartozik – lényegesen nagyobb termelési kapacitású: a Reisner-pincészet évi 15 ezer palackos termelésével szemben itt már évi 400 ezerre rúg a palackozott borok száma. A Lajvér Pincészetben kilátogattak a szőlősbe, majd megtekintették a szőlő feldolgozásának technológiai útját is. A házigazdák megmutatták a bogyózó-szerkezetet és a prést, majd a pincészet borlaboratóriumában folytatódott a bemutató, ahol a felszerelésről, az elvégezhető elemzések spektrumáról volt szó.
„A laborban pontosan bemutatták, mi hogyan működik. Számunkra különösen fontos volt ez a rész, hiszen hasznos tanácsokat kaptunk arra vonatkozóan, hogy a rendelkezésre álló keretösszegből a partiumi borlaborokba milyen kaliberű felszereléseket érdemes vásárolnunk” – szögezte le Fehér Gyula, falugazdász.