Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek
Bihari borászok mesélnek
2023.05.13 - 13:41
Megosztás:
Újabb kötettel – ezúttal a Bihar megyei borászokról szólóval – bővült a Partiumi Falugazdász Hálózat a történelmi Partium borászait, pincészeteit magyar és román nyelven bemutató „A szőlőtől a pohárig” könyvsorozata.
A tavaly megjelent első kétnyelvű kötet Szatmár megyei borvidékeit és a térségek kiemelkedő borászait, borászatait mutatta be. A sorozat második kötete – a termelőkkel készült interjúk, személyes beszélgetések alapján – a Bihar megyei borrégiókban tevékenykedő pincészetek, szőlőtermesztők, minőségi nedűket előállító borosgazdák életébe, munkásságába nyújt betekintést: a kötetben 24 érmelléki, Berettyó- és Sebes-Körös menti, Nagyvárad környéki pincészet kapott helyet.
A „Bihari borászok mesélnek” alcímet viselő kötetet – a könyvben szereplő borászok jelenlétében – május 12-én mutatták be Nagyváradon, a 31-dik Festum Varadinum keretében szervezett Borpart borászati fesztiválon.
Az ünnepélyes könyvbemutatón Szabó Ödön parlamenti képviselő és Nagy Miklós, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Bihar megyei szerveztének elnöke köszöntötte a borászokat és a borpártoló, borkedvelő nagyközönséget, a Partiumi Falugazdász Hálózat képviseletében pedig Kovács Szabolcs szervezeti vezető szólt az egybegyűltekhez. Az ünnepségen a Partiumi Falugazdász Hálózat Bihar megyei falugazdászai is részt vettek.
„Jó bort készíteni szakma, nagy bort készíteni művészet” – hangsúlyozta Kovács Szabolcs, épp ezért a szőlő, a pince, a megfelelő edények és eszközök mellett legalább olyan fontos a jó pincemester vagy borász tudása, tapasztalata is.
„Ez a kötet, amit most a kezemben tartok, valójában egy sorozat része. Mégpedig a történelmi Partium bortérségeit és az itt tevékenykedő legkiválóbb borászatokat, pincészeteket bemutató sorozat második kötete. Az első kötet – mely a szatmári borászokat mutatta be – tavaly jelent meg. Ezúttal a Bihar megyei borrégiók, a helyi pincészetek, borosgazdák bemutatásán volt a sor. Eltökélt szándékunk folytatni a sort: ha Isten megsegít, akkor idén a szilágysági borászat vezéregyéniségeivel, legnevesebb pincészeteivel foglalkozó kötetünk is elkészülhet, ugyanolyan formátumban, úgyanúgy két nyelven, mint a már megjelent bihari és szatmári borász-könyvek. E három kötettel válik egésszé és egységessé a sorozat. Egéssz és egységessé a történelmi Partium borászairól, borrégióról, szőlészeti-borászati értékeiről és élő hagyományairól szóló kép. Ezt a „képet” pedig reményeink szerint nem csak a szakma belieknek, hanem a széles nagyközönségnek, a hazai és nemzetközi turisztikai vásárok résztvevőinek, az utazás-szervező ügynökségeknek, a szatmári, bihari, szilágysági panziók és pincészetek vendégeinek is büszkén ajánlani, mutogatni lehet. A Bihar megyei kötetben megszólaló borászok is rendre kiemelték a térség borturisztikai-pontenciáljában rejlő óriási lehetőségeket. Ha e potenciál kiaknázásához, ha a borturizmus és az érintett térségek gazdasági fejlődéséhez munkánkkal egy kicsikét mi is hozzájárultunk, akkor azt mondom: nagyon is megérte az erőfeszítéseket” – hangsúlyozta a péntek délutáni könybemutatón Kovács Szabolcs.
Elmondta, térségünkben egyre több borász fordít figyelmet arra, hogy minőségi bort készítsen, viszont önerőből nem tudják a megfelelő piacon értékesíteni. A négy megyére – Szatmár, Bihar, Szilágy és Máramaros magyar lakta vidékeire – kiterjedő falugazdász-hálózat célja a térség szőlő- és gyümölcstermesztőinek felkarolása, de munkájukkal erősíteni kívánják a minőséget felismerő és tisztelő borfogyasztó közösség kialakítását, kinevelését is.
„E céljaink megvalósításához hathatós támogatást kaptunk a magyar Agrárminisztérium Schams Ferenc Terve keretén belül, mely a Kárpát-medence történelmi borvidékeinek fejlesztését szolgáló kezdeményzés. Elsődleges célunk a közösségteremtés és az összetartozás erősítése. A Schams Ferenc terv célja a magyar borászoknak a magyar borkultúra határokon átívelő egységét megteremteni. A Kárpát-medence hegy- és domboldalain a sajátos ökológiai adottságok következtében egyedi ízvilágú, csodálatos borok teremnek. Ezek a természeti adottságok és az emberi munka közös eredményeként megszületett illetve születendő borok az összhang, az összetartozás jelképei. Mivel itt a magyar és román anyanyelvü borászokat nem lehet külön választani, ha már összetartozásról is beszélünk, ezért is két nyelvű a kiadvány” – fűzte hozzá a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője.
A szőlőtől a pohárig Szilágysági borászok mesélnek című könyv jó példája annak, hogy a szilágysági borászatnak nemcsak múltja, hanem gazdag jelene van, és remélhetőleg egy csodás jövője lesz. Lapozgatva felfedezheti Szilágyság borainak ízét és történetét.
A nemrég lezárt tanévben is sikeres volt a Partiumi Falugazdász Hálózat Kiskertész programja: az elsősorban Bihar és Szilágy megyében meggyökerezett programban Nagy László érmelléki falugazdász és Csere Nagy Józsefnek köszönhető, hogy adakozó gazdálkodóktól a zöldségmagok és -palánták jó helyre kerültek.
A Bihar megyében működő gyermekotthonokba is megérkeztek a zöldséggel és gyümölccsel megtöltött zsákok, ládák, adománycsomagok a szegények világnapja alkalmából.