×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Az őszi búza termesztése a Sebes-Körös völgyében

2020.06.09 - 14:25
A Sebes-Körös völgyében az egyik legelterjedtebb szalmás gabonafélének az őszi búza számít, a klíma és a terepviszonyok miatt ugyanis viszonylag egyszerű a termesztése. A búza kontinentális hatást megháláló, Románia egész területén több-kevesebb sikerrel termeszthető növény. Az őszi búza -20 és +40 Celsius fok közötti hőmérséklet tartományban biztonsággal te

Sokak szerint rutinfeladat a búzavetés idejének a meghatározása, ez azonban óriási tévedés. Nem megfelelő időzítés esetén akár komoly bukás is lehet a következő évi termés. A vetés idejét úgy kell megválasztani, hogy a búza a téli fagyok beálltáig túllépheti a 4-5 levél ideális állapotot. Elődeink az őszi búza vetését Gál hetében vetették, ez az október 16-át követő hetet jelenti. A növénytermesztési tankönyvek szerint az október 5-e és 25-e közötti időszak a legoptimálisabb a magok elvetésére. A vetés ideje azonban nem ilyen egyszerű – nem csak a dátumot kell figyelembe venni, hanem az időjárást is és a hőmérséklettel is összhangba kell hozni a vetés időpontját. Ugyanakkor az sem mindegy milyen fajta magot szeretnénk vetni. Ezért északon, a magasabb helyeken október 1-e és 20-a között szokták intézni a gazdák a vetést, míg délen és a síkságon ahol melegebb van, október 10-e és 20-a között jön el a vetés ideje.

A termést csökkentheti a száraz tavasz, a csapadékszegény május vagy a betakarítást késleltető esős időjárás. A búza előveteményeit úgy kell megválasztani, hogy augusztus közepéig lekerüljenek a földről,  amelybe búzát akarunk vetni. Így például a legjobb elővetemények a keresztes virágúak, a repce, a mustár, az olajretek, a gyommentes lucerna, a lóhere és egyéb pillangósok. A termés azonban különböző agrotechnikai beavatkozások és agrokémiai szerek használata révén sikeresen növelhető. Vannak azonban olyan gyomirtószerek, köztük  2,4 D-dimetilaminsó, amelyek hatóanyaga „stresszeli” a búzát és ezáltal késlelteti a  növekedésben, ezért nem ajánlatos a használatuk. Ehelyett ajánlott a  tibenuron vagy metil+fluroxipir hatóanyagot tartalmazó szerek használata, amelyeknek sokkal nagyobb a hatásfoka.

A Sebes-Körös völgyében tevékenykedő búzatermesztők 200-250 kg/ha komplex műtrágyát nitrogén+foszfor+kálium juttatnak ősszel és további 250-300 kg/ha nitrogén tartalmú műtrágyát tavasszal a termőföldbe. Vannak, akik úgynevezett fejtrágyázást is beiktatnak, ami hektáronként 10-15%-os terméstöbbletet eredményez hektáronként.

Hevesi Gyula aki több mint 40 ha-on termel őszi búzát, Némethi Ferenc pedig  15 ha-on. Mindketten attól tartottak, hogy a tavaszi szárazság megviseli a termőföldeket. A májusi eső részben kárpótolta a csapadékmentes tavaszt, de olyan homokos földterületek is vannak, amelyeknek csak részben használt a kevés eső. A gazdák optimisták, hektáronkénti akár 5 tonnás termésre számítanak – a gépeket lassanként kezdik előkészíteni a nyári aratásra, amely az idei esztendő első nagyobb bevételét jelenti számukra.

Címkék:
#búzatermesztés
Az uniós csatlakozás óta az idei a legjobb búzatermés
Több mint 11,33 millió tonna búza termett idén Romániában, ami az ország uniós csatlakozása óta eltelt időszak legjobb termésének számít – közölte a mezőgazdasági minisztérium. A szaktárca beszámolója szerint augusztus 16-ig az összesen mintegy 2,2 millió hektárt kitevő termőterület 98,54 százalékáról takarították be a búzát.
Rekordot dönt a búza, az árpa és a repce termésátlaga
A búza esetében a termésátlag hektáron­ként 5,4 tonna. Ez több mint duplája a tavalyi 2,5 tonnának. Ezzel szemben a tengeri és a napraforgó esetében az utóbbi hetekben bekövet­kezett szárazság miatt nem túl kedvezőek a termésre vonatkozó előre­jelzések. A jég­eső mintegy 13 000 hektáron pusztított, az aszály pedig 2,4 millió hektárt érintett.
Kukoricával és búzával van bevetve a legtöbb szántóföld
Közölte a Mezőgazdasági és Vidék­fejlesztési Minisztérium Magyar Lóránd parlamenti képviselő kérésére, hogy idén mekkora területet vetettek be gabonával, napra­­forgóval és repcével Romániában. A minisz­térium szerint a vetésre tervezett terület 87,40 százalékát használták fel.
Cookie