×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Burgonyastratégiát adtak át mezőgazdasági miniszternek

2021.02.14 - 20:56
Országos burgonyastratégiát adtak át a hétvégén Kézdivásárhelyen Adrian Oros mezőgazdasági miniszternek – a dokumentum egy sor olyan intézkedést és irányelvet tartalmaz, amely európai szinten versenyképessé teheti a hazai brugonyát.

 

A tárcavezető a Romániai Farmerok Klubja által szervezett, Románia gazdaságának fellendítése – A román mezőgazdaság reformjának prioritásai, a Közösségi Agrárpolitika reformja és az Európai Ökológiai Paktum: becslés szerinti hatások a mezőgazdaságra című rendezvényre érkezett Kézdiszékre. A szekelyhon.ro beszámolója szerint Becsek László kézdiszéki nagygazda, a Romániai Farmerok Klubjának alelnöke elmondta, a burgonyatermelési irányelveket a 2023–2029-es periódusra most határozzák meg, így rendkívül fontos, hogy a hazai mezőgazdaságnak minden szempontból megfelelő intézkedések szülessenek. A találkozó legfontosabb célja a miniszter tájékoztatása volt, hiszen ő bevallottan az állattenyésztésben otthonos – tájékoztat a háromszéki RMDSZ közleménye. Elhangzott, a vetőmagburgonya, a tárolás és az öntözés a kulcsfontosságú elemek a burgonyatermesztésben.

 

 

Fejér László RMDSZ-es szenátor arra hívta fel a figyelmet, hogy a minisztérium nemrég a kisgazdákat ellehetetlenítő intézkedést javasolt a sertéspestis megelőzése okán: a nem hivatalos tenyésztőknek legtöbb öt állat tartását engedélyezik, malacozó kocák nélkül, tehát a gazda kénytelen lenne a malacokat is tenyésztőktől beszerezni. Adrian Oros mezőgazdasági tárcavezető maga is a sertéstenyésztés fontosságáról beszélt, ismertetve a 2019-es statisztikákat, amelyek elég gyászosak: beszámolója szerint tavalyelőtt a külgazdasági deficit 1,3 milliárd eurót tett ki csupán a növénytermesztés és állattenyésztés terén. A miniszter arról is beszámolt, hogy ebből az összegből 700 millió euróra rúg az importált hús összege, miközben idehaza a sertéspestis miatt 740 ezer disznót kellett megsemmisíteni, a kifizetett kártérítés összege pedig 640 ezer euró.

 

Címkék:
#burgonya
Hírlevél 2022. április 20.
Egy tervezet szerint hektáronként 200 eurós csekély összegű, azaz „de minimis” típusú támogatást kínálna a hazai burgonyatermelőknek a mezőgazdasági minisztérium. Aktív a Partiumi Falugazdász Hálózat, gazdasszonyképzőt és kertésztanodát is indítanak. Hírlevelünkben hasznos információkhoz juthatnak a metszéshez használt eszközök kapcsán és a poloskák ellen működő módszerekről is olvashatnak.
Hírlevél 2021. december 30.
Új távlatok nyílhatnak meg a növénytermesztésben: támogatást kaphatnak a burgonyatermesztők, de lehet, érdemes új növények termesztésébe kezdeni. A sáfrány iránt például nőhet a kereslet, érdemes lehet a most egyre szélesebb körben használható növény termesztésével próbálkozni. A felmérések szerint nő a kereslet a hústermékek iránt is, a szakértők azonban kongatják a vészharangot: az egészséges állatok antibiotikumozását globális szinten kell csökkenteni, mert ha ez nem történik meg, egy újabb járvány kitörése valószínűsíthető, ezúttal egy antibiotikum-rezisztens kórokozóval.
Románia az EU hetedik legnagyobb burgonyatermesztője
Összesen 55,3 millió tonna burgonya termett 2020-ban az Európai Unió (EU) országaiban, azaz 27,4 százalékkal kevesebb, mint 2000-ben. Románia az uniós össztermés 4,9 százalékát adta tavaly, amikor 2,683 millió tonna krumplit takarítottak be az országban. Tíz évvel ezelőtt 3,5-4 millió tonna burgonyát takarítottak be Romániában, a mostaninál lényegesen nagyobb, 200.000 - 250.000 hektáros területről.
Cookie