×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

A tapadásfokozó a növényvédő szer hatékonyságát is fokozza

2021.08.09 - 16:23
A növényvédelmi kezeléseknél mindenki arra törekszik, hogy a beavatkozás minél kisebb ráfordítással minél hatékonyabb legyen. Fontos, hogy a folyamatosan dráguló növényvédő szerek ki tudják fejteni a maximális hatásukat, ezért érdemes kiegészíteni őket valamilyen tapadásfokozó, felszívódást elősegítő készítménnyel.

Ahhoz, hogy elégedetten tudjunk gyönyörködni zöldségeskertünkben, gyümölcsöseinkben és a nagykultúrás parcelláinkban, a növényvédelmi beavatkozások sorát kell végrehajtanunk, megannyi rovar- és gombaölő szert felhasználva. A tudomány mai állása szerint nem létezik olyan növényvédő szer, amely minden kártevő, illetve kórokozó ellen védelmet nyújtana. Olyan készítmények azonban léteznek, amelyeknek használatával fokozni tudjuk a gomba- és rovarölő szerek hatékonyságát. A permetezés során ezek a segédanyagok lehetnek vízlágyító anyagok, pH-szabályzók, de a jobb hatékonyságot érhetünk el tapadás- és hatásfokozó anyagok használatával is.

A növényvédelmi kezeléseknél mindenki arra törekszik, hogy a beavatkozás minél kisebb ráfordítással minél hatékonyabb legyen. Fontos, hogy a folyamatosan dráguló növényvédő szerek ki tudják fejteni a maximális hatásukat, ezért érdemes kiegészíteni őket valamilyen tapadásfokozó, felszívódást elősegítő készítménnyel.

Vannak olyan készítmények, amelyek esetében már a gyártás során a hatóanyaghoz kevernek különféle adalékanyagokat. Ezeket idegen szóval adjuvánsoknak hívjuk. De az általánosan felhasznált növényvédő szerek ezeket vagy nem, vagy csak igen kis mennységben tartalmazzák, ezért fontos kiegészítenünk ezeket a termékeket.

Az adalékanyagok sokfélék lehetnek, de fő feladatuk a hatóanyagok hatékonyságának és hatástartamának a fokozása. Lehetnek elsodródást csökkentő valamint a permetlé levélhez tapadását és szétterülését elősegítő készítmények is. A sor ezekkel nem teljes, számos más adalékanyag típus is előfordul még a peszticidek felhasználása során, köztük a habzásgátlók, vízlágyítók valamint a keverhetőséget elősegítő anyagok.

Bizonyos adjuvánsok a felsorolt előnyös tulajdonságok közül többel is rendelkeznek. Használatuk különösen előnyös lehet viaszos levélfelület esetén, amelyen nehezen tapadnak meg a permetlé cseppjei. Vannak olyan esetek is, amikor nem tűrne halasztást a kezelés elvégzése, de esős idő van kilátásban, ezeknek az adjuváns termékeknek köszönhetően a rövidebb időn belül érkező csapadék sem semlegesíti a növényvédő szer hatását. Normál körülmények között adalék anyag nélkül a felszívódási, illetve megtapadási idő 4-6 óra, adjuváns használatával azonban ez az idő akár 1-2 órára is rövidülhet. Vannak olyan növények, például a káposztafélék, amelyek esetében kötelező módon használni kell tapadásgátlót, másképpen a növényvédő szerek nem fejtik ki a hatásukat, mert leperegnek.

A növényvédő szerrel együtt történő kijuttatás során egy filmréteget képez a növényen, ami magába foglalja a rovarölő vagy gombaölő hatóanyagát is. Egyenletes lefedettséget biztosít, megvédi a hatóanyagot a lemosódástól, az UV-tól, illetve egyéb környezeti hatásoktól is, még a szőrös vagy viaszos levélfelületeken is.

Ilyen kereskedelmi termék például a Trend, a Break-Thru, a Silwet, a Nonit, a Frigate, a Solvant vagy a Spraygard.

A permetlé elkészítése során figyelni kell arra, hogy ezeket az adjuvánsokat mindig legutolsónak keverjük be, pontosan az előírt töménységben. Ellenkező esetben épp a fordított hatást érhetjük el. Túladagolásnál a permetlé lecsurog, esetleg perzselést is okozhat.

Felhasználása során a következő lépéseket tartsuk be:

  • egy félig vízzel töltött tartályba először keverjük bele a növényvédő szert
  • öntsük tele ezt a tartályt a fennmaradó vízmennyiséggel
  • folyamatos keverés mellett a már tele töltött tartályba utolsó lépésként adjuk hozzá a segédanyagot
  • a hozzáadott növényvédő szer dózisát a tapadásfokozó mellett sem szabad csökkentenünk. A permetezés során folyamatosan biztosítani kell a permetlé keverését

Nagy László agrármérnök, falugazdász

Fókuszban a növényvédelem: gazdatalálkozókat szerveztek a falugazdászok
A felerősödött kórokozó-invázió miatt a Partiumi Falugazdász Hálózat két hétvégi gazdatalálkozóján – a Máramaros megyei Koltón és a Bihar megyei Érolasziban – is a kertek, gyümölcsösök növényvédelme volt a főtéma.
Bordóilé házilag, az őszi permetezéshez
Mivel a betakarítás a végéhez közeledik, ismét időszerűvé vált a gyümölcsfák felkészítése a télre. Erre a célra sokféle permetszer van forgalomban, de az elmúlt időszakban egyre többen érdeklődtek a házilag elkészíthető bordóilé és mészkénlé iránt. Mutatjuk mit kell tennie.
Így védhetjük meg szőlősünket a szürkerothadástól
A lisztharmat és a peronoszpóra mellett kétségkívül a szürkerothadás számít a szőlő egyik legnagyobb károkat okozó betegségének. Valamennyi bortermelő vidékén jelen van – furcsa mód ezek közül sok borvidéken áldásnak tartják -mivel ugyanaz a gomba felelős a nemesrothadásért is, amelynek melynek végeredménye az aszúbogyó. Mutatjuk, mi a teendő.
Cookie