A tapasztalt szakember a zöldmetszési tudnivalók bemutatásával gyakorlatilag ott folytatta a diskurzust, ahol koratavasszal, a gyümölcsfák koronaalakító metszésbemutatója alkalmával abbahagyta. Nem véletlenül, mivel a zöldmetszés gyakorlatilag folytatása, kiegészítése a tavaszi, metszőollóval végzett munkáknak. Erdődi Lajos épp ezért igyekezett ugyanazokon a fákon bemutatni a zöldmetszést is, mint amiket koratavasszal megmetszettek: ennek köszönhetően a résztvevők számára a koronaalakítási folyamat is érthetőbb, követhetőbb lett.
A zöldmetszés azonban nem csupán a feleslegesnek ítélt vízhajtások eltávolítására, hanem a termésszabályozó beavatkozásra is jó alkalmat kínál. Ez utóbbi főként termésritkítást takar, ami nyomán a fa számszerűleg ugyan kevesebb, de méretben nagyobb, zamatosabb, egészségesebb gyümölcsöt érlel. A zöldmetszés ráadásul – szükség szerint – a nyári időszakban több alkalommal is megismételhető, ami a későbbi, metszési munkákat is egyszerűbbé, könnyebbé teszi – hangsúlyozta a szakember. Fontos tanács, hogy zöldmetszés során a fa lombozatának legfeljebb 10-20 százalékát távolítsuk el, a túlzásba vitt beavatkozás ugyanis ellenkező hatást kiváltva, még hosszabb, még erőteljesebb vízhajtások növelésére ösztönzi a gyümölcsfát.
A zöldmetszési tudnivalókat főként a kajszi és franciabarack fáin mutatta be a házigazda, de nem maradtak ki a sorból a korona sűrítésére, tömörítésére hajlamos körtefák sem. A zöldmetszés legfontosabb célja ugyanis a korona szellősebbé tétele: az őszi barack esetében például a sűrű lombozat nem csupán a gyümölcs beéréséhez szükséges fénynek állja útját, hanem levélvesztést, az ágak felkopaszodását is okozhatja. Mindez a zöldmetszéssel, a koronát besűrítő vízhajtások eltávolításával megelőzhető.