×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Vetőmag és szaporítóanyag használata a biogazdálkodásban

2020.12.01 - 20:33
Mit kell tenniük azoknak a gazdáknak akik ökológiai gazdálkodás formájában termesztik kultúráikat és a következő mezőgazdasági évben szeretnének más növényfajtát termeszteni? Hát azoknak, akik a jövőben szeretnének áttértni a biogazdálkodásra? Alább a válaszok.

 

Az ökológiai gazdálkodás során ökológiai termelésből származó minősített szaporítóanyagot kell felhasználni. Amennyiben azonban az adott növényből nem szerezhető be ökológiai gazdálkodásból származó szaporítóanyag, a 889/2008/EK rendelet 45. cikke lehetőséget ad a nem ökológiai termelési módszerrel előállított vetőmag és vegetatív szaporítóanyag felhasználására. Ennek elfogadását a vonatkozó hazai jogszabály alapján minden esetben a vetést/telepítést megelőzően a tanúsító szervezettől előzetesen, írásban kell kérelmezni.

 

Az elfogadás alapvető feltételei a következők:

 

  • Ha a termeszteni kívánt faj egyetlen fajtája sem áll rendelkezésre az ökovetőmag adatbázisban, melyet a minisztérium adatbázisában (madr.ro) tudunk ellenőrizni.
     
  • Ha a termeszteni kívánt fajta nem szerepel az ökovetőmag adatbázisban, és a termelő igazolni tudja, hogy a hivatkozott adatbázisban regisztrált fajták nem felelnek meg a termesztési célnak. Idén ősztől minden gazda aki új kultúrát szeretne létrehozni nem saját vetőmaggal vagy szaporítóanyaggal, már nem kell három forgalmazótól igazolást kérnie, amelyben a forgalmazó alátámasztja, hogy nem rendelkezik a kívánt vetőmaggal vagy vegetatív szaporítóanyaggal. A gazda azonban kell igazolja azt, hogy a minisztérium adatbázisában kereste, de a kívánt szaporítóanyag nem volt feltüntetve, vagyis egyetlen országunkban tanúsítvánnyal rendelkező ökologiai szaporítóanyag-termesztő sem forgalmazza.
     
  • Ha egy beszállító sem tudja a vetőmagot vagy a vegetatív szaporítóanyagot ültetés előtt leszállítani, noha azt a termelő – igazolhatóan – időben megrendelte.
     
  • Ha a kutatáshoz, kisparcellás kísérletekhez és fajtamegőrzési céllal az illetékes hatóság nem kezelték olyan növényvédő szerrel, amely nem szerepel a 889/2008/EK rendelet II. mellékletében kivéve, ha a kezelés a növényvédelmi hatóság előírására történt
     
  • A konvencionális vetőmag nem tartalmazhat génmanipulált szervezeteket vagy azok származékait.
     
  • A nem ökológiai termelési módszerrel előállított vetőmag és vegetatív szaporítóanyag használatára vonatkozó engedély csak egy termesztési időszakra vonatkozik.

 

Különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a tanúsító szervezet előzetes elfogadása nélkül történő konvencionális szaporítóanyag-felhasználás a betakarított növény konvencionális termékké történő visszaminősítését vonja maga után.

 

Bene Alexandra, nagyszalontai fiatal gazda, idén tavasszal, 6,78 hektáron almát telepített. A terület egy része ökológiailag minősitett és csupán 1,11 ha van még harmadéves átállásban, Olaszországból vásárolt konvencionális oltványokkal. Kétfajta almát szeretne termeszteni: Germeni és Smeralda fajokat.

 

 

Az oltványok vásárlása előtt, az ellenőrző – tanúsító szervezettől engedélyt kért, 3 igazolással mely 3 forgalmazótól származott, amelyek alátámasztották, hogy ők nem rendelkeznek ökológiai oltványokkal. Ezért engedélyt kapott, hogy vásároljon konvencionális oltványokat, de nem génmódosított és konvencionális termékekkel nem volt kezelve. A vásárlásnál kérte az oltványok minőségi tanúsítványát a számlával együtt, melyet bemutatott az ellenőrző szervezetnek is. Az oltványok megérkeztek, az ültetésre május és június hónapokban került sor.

 

Forrás: Dr. Roszik Péter: Az ökológiai gazdálkodásról, gazdáknak közérthetően

 

Erdei Andrea falugazdász
[email protected]

Cookie