×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Teljesítménynövelésre pályázhatnak a gazdaságok

2024.06.23 - 11:37
Az AFIR-nál újabb pályázati lehetőség nyílt meg, melyet érdemes kihasználni – hívja fel a figyelmet Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora.

A 4.1 alintézkedés célja, hogy javítsa a gazdaságok általános teljesítményét, elősegítse a kis- és középgazdaságok szerkezetátalakítását, és kereskedelmi gazdaságokká alakítsa őket, valamint támogassa a különböző társulási formák létrejöttét és fejlődését. A program összköltségvetése becslések szerint 203,8 millió euró, és a pályázható támogatás összege 350.000 euró és 1.500.000 euró között mozoghat.

A 4.1 alintézkedés potenciális kedvezményezettjei a következők: jogi személyiséggel rendelkező gazdaságok és vállalkozások; termelői csoportok; szövetkezetek; közbirtokosságok; termelői csoportok és termelői szervezetek; kutatási és fejlesztési intézetek, valamint kutatási-fejlesztési és oktatási központok, állomások és egységek, beleértve az állami vagy magán mezőgazdasági egyetemeket jogi személyiséggel.

Egy pályázó csak egyetlen projektet nyújthat be a három komponens egyikére:
I. Növénytermesztéssel foglalkozó gazdaságok számára, kivéve a cukorrépa-termelőket és azokat, akik társulási formában szeretnének pályázni.
II. Cukorrépa-termelők pontozása, beleértve az ágazati társulási formákat.
III. Társulási formák a cukorrépa-ágazaton kívül.

A támogatás igénybevételéhez szükséges minimumfeltételek:
1. A beruházást olyan gazdaságban kell végrehajtani, amelynek gazdasági mérete:
   - legalább 8 000 SO.
   - az olyan fiatal mezőgazdasági termelők esetében, akik már befejezték a 6.1-es (fiatal gazda) pályázatukat, illetve azok a fiatal gazdálkodók, akik legfeljebb 5 éve hozták létre gazdaságukat, vagy az Állami Vagyonügynökség programján keresztül kaptak támogatást, a minimális gazdasági méret a támogatási kérelem benyújtásakor 12 000 SO kell legyen, és nem haladhatja meg a 100 000 SO-t.
Figyelem! Bár ez a kritérium szerepel a konzultatív pályázati útmutatóban, csak a 4.1.4 kiírásra vonatkozik, és nem része ennek a kiírásnak. Ezért minden pályázónak az aktuális csomagra vonatkozó feltétel, hogy a beruházás olyan gazdaságban valósuljon meg, amelynek gazdasági mérete legalább 8 000 SO, amit a kérelem benyújtásakor igazolni kell.
2. A beruházásnak az alintézkedés által előirányzott támogatható intézkedések legalább egyikére kell kiterjednie:
   - Szántóföldi és vegyes gazdaságok bővítése és/vagy korszerűsítése mezőgazdasági gépek beszerzésével (minden szántóföldi kultúrára, beleértve az állattartó gazdaságok takarmánynövényeit is).
   - Egyszerű beszerzésekhez kapcsolódó immateriális beruházások, mint például szoftverek vásárlása vagy fejlesztése, valamint szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek vásárlása a projekt másodlagos elemeként.
3. A kérelmezőnek bizonyítania kell, hogy képes biztosítani a beruházás társfinanszírozását.
4. A beruházás gazdasági életképességét műszaki és gazdasági dokumentumokkal kell alátámasztani.
5. A beruházásnak meg kell felelnie a hatályos jogszabályoknak a közegészségügy, állategészségügy és élelmiszerbiztonság területén.
6. A kérelmezőnek igazolnia kell, hogy az átlagos éves nyeresége (az elmúlt három pénzügyi év átlaga alapján) nem haladja meg a kért támogatás összegének négyszeresét.

mezogazdasag-tamogatas.jpg


A 4.1 alintézkedés keretében 30%-tól 90%-ig terjedő támogatás igényelhető az alábbiak szerint:
I. A 8 000 SO és 250 000 SO közötti gazdasági méretű növénytermesztő gazdaságok, valamint az 500 000 SO-ig terjedő gazdasági méretű állattartó gazdaságok esetében a támogatás mértéke 50%, amely nem haladhatja meg:
   - 350.000 eurót az egyszerű beszerzések esetében.
   - 1.000.000 eurót az egyszerű beszerzésekre vonatkozóan, ha cukorrépa termesztéséről van szó (beleértve a fiatal mezőgazdasági termelőket is).
II. A 250 000 SO és 500 000 SO közötti gazdasági méretű növénytermesztő gazdaságok, valamint az 500 000 és 1 millió SO közötti gazdasági méretű állattartó gazdaságok esetében a támogatás mértéke 50%, amely nem haladhatja meg:
   - 400.000 eurót az egyszerű beszerzések esetében.
   - 1.000.000 eurót az egyszerű beszerzésekre vonatkozóan, ha cukorrépa termesztéséről van szó.
III. Az 500 000 és 1 millió SO közötti gazdasági méretű növénytermesztő gazdaságok, valamint az 1 millió SO-t meghaladó gazdasági méretű állattartó gazdaságok esetében a támogatás mértéke 30%, amely nem haladhatja meg:
   - 400.000 eurót az egyszerű beszerzések esetében.
   - 1.000.000 eurót az egyszerű beszerzésekre vonatkozóan, ha cukorrépa termesztéséről van szó.

IV. Szövetkezetek, termelői csoportok és termelői szervezetek esetében a vissza nem térítendő támogatás mértéke 50%, és nem haladhatja meg az 1.500.000 eurót, függetlenül a termelők típusától, a beruházás típusától és a gazdaság méretétől.

A támogatási intenzitás további 20 százalékponttal emelhető, de a kombinált támogatási arány nem lépheti túl a 70%-ot az I. kategóriába tartozó gazdaságok esetében, illetve a 90%-ot a társulási formák esetében. Az alábbi feltételek teljesítése esetén növelhető (alpontonként 20%-os emeléssel) a támogatás intenzitása:
   a) Fiatal mezőgazdasági termelők (legfeljebb 40 éves) által végrehajtott beruházások.
   b) Biogazdálkodással kapcsolatos beruházások.
   c) Természeti és egyéb sajátos hátrányokkal küzdő területeken végrehajtott beruházások.
   d) Kollektív beruházások (a társulási formákra vonatkozik).

A pályázati útmutató tervezete szerint a 4.1 alintézkedés keretében támogatott gazdálkodók számos beruházást hajthatnak végre, például:
   - Új gépek és berendezések beszerzése, akár lízingelés formájában is (például traktorok, mezőgazdasági és technológiai pótkocsik, kombájnok, talajműveléshez, növénytermesztéshez és -karbantartáshoz szükséges mezőgazdasági gépek stb.). Figyelem! Csak a pénzügyi lízing minősül támogatható, azzal a feltétellel, hogy az eszköz az utolsó kifizetésig a kedvezményezett tulajdonába kerül.
   - Szoftverek beszerzése vagy fejlesztése, továbbá a szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek megszerzésével összefüggő költségek.
   - Az általános projektköltségek, beleértve a tanácsadással, nyomon követéssel és irányítással kapcsolatos kiadásokat, a gazdasági és környezeti fenntarthatósághoz kapcsolódó tanácsadás díját, a tanúsítványok kiadásának költségeit, valamint a projektek megvalósításához szükséges engedélyek és felhatalmazások megszerzésének díjait a nemzeti jogszabályoknak megfelelően. A projekt általános költségei nem haladhatják meg a teljes támogatható költség 5%-át.
További információkat a www.afir.ro (https://www.afir.ro/domenii-de-interventie/detalii-si-anexe-sm-41/) oldalon találhatnak.

 

Cookie