A biogazdálkodás során fontos szem előtt tartani, hogy a megtermelt növények tápanyagigénye azonos, mint a szokványos gazdálkodásban, ezért ebben a rendszerben is arra kell törekednünk, hogy biztosítsuk a növények megfelelő tápanyagellátását. Fontos tehát, hogy amit elveszünk, azt pótoljuk is. A szervestrágyázás minden lehetséges módja azért is kiemelkedő jelentőségű, mert nem csupán tápanyagot juttatunk a talajba, hanem általa javul a talaj szerkezete. A szervesanyag-utánpótlással javíthatjuk, a talaj kémiai-fizikai és vízgazdálkodási tulajdonságait: lazítja a talaj szerkezetét, élénkíti a talajéletet, könnyen bontható szervesanyag-tartalma a mikroorganizmusok tápláléka, nehezen bomló szerves anyagai révén a humuszanyagok mennyiségét is gyarapítja.
Az ökológiai gazdálkodás talajtermékenység-fenntartásában kiemelkedő szerepet kap az istállótrágya – szintetikus műtrágyák és kémiai eljárások révén ugyanis tilos a növények részére felvehetőbbé tett ásványi anyag alkalmazása. Fontos tudni, hogy a biogazdálkodásban a talajba juttatott istállótrágyával bevitt N hatóanyag mennyisége hektáronként és évenként nem haladhatja meg a 170 kg-ot. A biogazdálkodásban tilos az istállótrágyát friss állapotban a talajba dolgozni. Így ugyanis nagy az elbomlatlan szervesanyag-tartalma, amely gátolja a mikrobiológiai folyamatok aktivitását, valamint a nitrogén nagy része is kimosódik. Az érett istállótrágya használatának egyik jellemzője, hogy hatása több év – rendszerint 2-4 év – alatt érvényesül. Hatása az első évben a legnagyobb, körülbelül 40-60 %, a második évben körülbelül 30-35 % és a harmadik évben körülbelül 10-20 %. A negyedik évben csak kötött talajokon van hatása körülbelül 5-10 %, mivel a kijuttatott tápanyagok egy része fokozatosan, ásványosodással válik felvehetővé a növények számára.
Az istállótrágya kedvező hatásai:
Az istállótrágya összetétele
Az istállótrágya érlelésének fontossága
A trágyahatás és a kiszórhatóság szempontjából is csak a megfelelően kezelt, érett istállótrágya felhasználása javasolt, az istállótrágya humuszanyagai megfelelő érlelés esetén alakulnak ki. Az erjesztés (érlelés) célja az, hogy a friss trágyára jellemző igen tág szén-nitrogén arány (C:N) szűkebbé váljon. A tág C:N arányú anyagok nagyon nehezen bomlanak le és sok nitrogént vonnak ki a talajból. A szalma állaga, állapota változik az érlelés során. Rossz érlelés esetén az átlagos 20-30 helyett,akár 50 százalékos veszteség is lehet, és ez a veszteség elsősorban a nitrogént érinti.
Az istállótrágya érlelésének szakaszai
A trágya érettségének fokozatai
Hőgye Roland völcsöki gazda három éve a biogazdálkodás elkötelezettje. Jelenleg 25 hektár földterületet a biogazdálkodás alapelvei szerint művel.Vegyes gazdasággal rendelkezik: 80 fős szarvasmarha tenyészettel és 100 hektáros földterülettel, célja az hogy a jövőben bio tej- és hústermékeket állíthasson elő. Ennek érdekében pedig állatainak teljes mértékben bioélelmet kell biztosítania. Elmondása szerint, a biogazdaságban elengedhetetlen a helyes vetésforgó kialakítása és a talaj megfelelő tápanyagutánpótlása, ahhoz, hogy ebben az ágazatban is sikeres gazdálkodók lehessünk.
A tápanyagutánpótlást főként saját gazdaságából származó istállótrágyával és trágyalével oldja meg. A trágyatárolókat olyan méretre szabta, hogy kellő idő jusson az érlelésre Azt tapasztalta, hogy az érett trágya sokkal erőteljesebb hatást fejt ki a növények fejlődésében mint a kevésbé érett vagy esetleg a nyers trágya – utóbbi alkalmazását lehetőség szerint elkerüli. Az idei tar búza vetéseinek egy részét az őszi vetés előtt csak istállótrágyával trágyázta, tavasszal pedig trágyalével. Az érés előtt levő búza semmilyen téren nem mutat növekedésbeli lemaradást valamint tápanyaghiányt. Mi több, azt tapasztalta, hogy az időjárás okozta stresszhatás jelei sem jelentkeztek a kultúrán.
Erdei Andrea, falugazdász
0746 111 075/[email protected]