Az év legjobbjainak választott termelőknek Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora és Kovács Szabolcs, a falugazdász hálózat szervezeti vezetője adta át az elismerő okleveleket.
Az Év Sajtkészítője kategóriában Kindné Debreczeni Mária kaplonyi termelőt díjazták a falugazdászok, aki sajtjaival a minőségre és nem a mennyiségre törekszik. Gazdasága Kaplonyban található, ahol már 1998-tól gazdálkodnak. E mellett tejautomatát is működtetnek a faluban. 2021-ben a Partiumi Falugazdász Hálózat és a gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztés Egyesület által szervezett sajtkészítő képzésen vett részt és szerzett tudást a különböző sajtok technológiai műveleteiről. Termékskálájukat folyamatosan bővítik.
Az Év Pálinkakészítője kategóriában Sajó Zoltán, börvelyi termelőt díjazták. Zoltán három éve foglalkozik pálinkafőzéssel és készítéssel. Saját gyümölcsössel rendelkezik, amiből jelenleg 15 fajta pálinkát készít. Ezt természetesen tovább szeretné bővíteni a közeljövőben. Számos versenyen is díjazták már, többek között részt vett a Csíkszeredában megrendezett Ákovita Nemzetközi Pálinka és Párlat versenyen, a Sepsiszentgyörgyi Transylvania Spirit megmérettetésen és a Zentai Nemzetközi Pálinkaversenyen, de a magyarországi I. Szentlőrinci Nemzetközi Pálinka versenyről is két bajnoki díjjal és több éremmel térhetett haza.
Az Év Méhésze elismerést a Mezőfényen tevékenykedő Bokor Roland érdemelte ki, aki több mint 80 családos méhészként különleges ízvilágú és minőségű mézeket állít elő. 2014-ben kezdtek el méhészkedni, azóta pedig a család apraja-nagyja kiveszi a részét a munkából. A Szatmári Termék család oszlopos tagjaként képviselte vidékünket az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari kiállításon, Budapesten.
Az Év Zöldségtermesztője a Mezőteremen gazdálkodó, kertészmérnök Koncz Zsófia. A család 15 éve foglalkozik zöldségtermesztéssel 10 hektárnyi szabadföld területen. Friss zöldségeivel jelen vannak a piacokon. A Partiumi Falugazdász Hálózat megalakulása óta a szervezet partnerei és támogatói.
Az Év Női Agrárvállalkozója kategóriában a kaplonyi Virág Barbarát jutalmazták. Barbara 2007-ben alapította mezőgazdasági cégét, azóta nagykultúrával és állattenyésztéssel foglalkoznak férjével, közel 90 hektár területen. Gazdaságát önerőből folyamatosan fejleszti.
Az Év Állattenyésztő Egyesülete kategóriában a Túrterebesi Szarvasmarha Tenyésztő Egyesületet díjazták. A díjat az egyesület elnöke, Gyákon Viktor vette át. Az egyesület 2007 óta foglalkozik szarvasmarha tenyésztéssel. Az egyesülethez 41 állattenyésztő tartozik és jelenleg 63 Limousine húsmarha és 446 hektár legelő van a tulajdonukban. Ezen felül a tagok állományából 135 szarvasmarha és 250 juh legeltetését segítik.
Az Év Gabonatermesztője kategóriában a lázári Csukat Lajos termelőt díjazták. Lajos már gyermekkora óta családi mezőgazdasággal foglalkozik. Évről évre gyarapították a földterületeket, jelenleg közel 950 hektáron gazdálkodnak nagykultúrában. Saját cégével terménykereskedelemmel és mezőgazdasági inputokkal is foglalkozik.
Az Év Fiatal Gazdálkodója díjat a tasnádi Szilágyi András érdemelte ki. András családi gazdaságban, édesapjával közösen több, mint 300 hektár szántóföldet művel. Főbb tevékenységük a búza-, kukorica-, napraforgó-, illetve repcetermesztés, továbbá szálas takarmány előállításával is foglalkoznak. Emellett 2019-től kezdődően öko-erdeimogyoró ültetvénnyel bővült a portfóliójuk. András 2021-ben évfolyamelsőként végezte el a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi egyetem Agrármérnöki szakát, valamint jelenleg Növényorvosi szakon mesterképzéses hallgató. Állandó résztvevője a gazdafórumoknak és a Falugazdász Hálózat eseményeinek. Fontosnak tartja a technológia adta lehetőségek felismerését és kihasználását.
Az Év Gyümölcstermesztője kategóriában a Simon családot díjazták. A Simon család ültetvénye a Hadad és Hadadnádasd közti Sarmás dombon található, több mint 3,5 hektáron. Az ütetvényt 2007-ben hozták létre, többnyire Florina almafajtákat telepítve, de megtalálhatók az Idared vagy a Golden fajták is. A termés negyedét feldolgozásra hasznosítják, a másik részét friss gyümölcsként értékesítik. Jó időjárási körülmények között terméshozamuk nagyságrendileg 24 tonna.
Az Év Pincészete kategóriában az avasújvárosi Ludróczki Pincészetet díjazták. A pincészet tulajdonosa Ludróczki Sándor, aki egyben a Bakator Egyesület elnöke, aki már gyermekkorában megszerette a szőlőt és a vele járó munkálatokat. Az avasújvárosi dombon körülbelül egy hektár tíz áron termeszt szőlőt. Egyike azoknak, akik az őshonos Bakator szőlőt a jövő nemzedék számára próbálja megmenteni és népszerűsíteni. A Pincészet állandó partnere az egyesületnek. Részt vett a Partiumi és Csíkszeredai Kincses Pince rendezvényen, továbbá Partiumi Magyar Napok és a Vidék a városban borudvarában.
Az Év Kézművese díjat a Sályi Kerámia érdemelte ki. A Sályi házaspár, Annamária és Róbert hosszú évek munkájával és különböző tanulási lehetőségek kihasználásával fedezték fel a fazekasság titkait, ma pedig igazi remekművek kerülnek ki a kezeik közül. A fazekassággal 1995-ben kezdtek el foglalkozni, beleszeretve ennek a mesterségnek a szépségébe. A Sályi család nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a fazekasmesterség tovább éljen Szatmár megyében. A Szatmári Termék család oszlopos tagja.
Az Év Malomipari Vállalkozása a Fanner Agro Kft, tulajdonosa Gózner István. A vállalkozó 2004-ben vásárolta meg a malmot, amit az évek során átépített és korszerűsített. A malom Kaplony településen található, napi feldolgozási kapacitása 24.000 kg búza. Az egyetlen malom a környéken, amely a hagyományos lisztek mellett rétes lisztet is gyárt.
Az Év Epertermesztője kategóriában a Partiumi Falugazdász Hálózat a halmiban tevékenykedő Kegyes József Levente gazdát jutalmazta. Gyermekkora óta foglalkozik a család epertermesztéssel, hajdanán anyai nagyapja honosította meg a földieper termesztést a községben. 2009-ben fiatal gazda pályázatot nyert el, akkor 15 ha nagykultúrával és 4 ha eperrel rendelkezett. Körülbelül 200 hektár területen dolgozik, amiből 100 ha saját tulajdon, azon belül 8 ha eperjük van szabad földön, illetve fóliasátor alatt. 4 fajtára szakosodtak főleg friss piacra. Epertermésük 80 százalékát Magyarországra értékesítik.
Az Év Mezőgazdasági Feldolgozója díj a Hutton családot illeti. A Hutton család 25 évvel ezelőtt kezdte meg a száraztészták gyártását, az út kezdetén pedig az ország észak-nyugati részére jellemző zabszem, eperlevél és laskatésztát gyártották, amelyet Batiz és környékének élelmiszerboltjaiban értékesítettek. A 2003-as évben a gyártás új termelőegységbe költözött, ahol az Olaszországból vásárolt gyártósoron már napi 3 tonnára nőtt a termelés.
Gratulálunk a díjazottaknak és sok sikert, bő áldást kívánunk munkájukra 2023-ban is.