Az Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft-nek a szaktanácsadási tevékenységén túl a hazai nemesítésű fajták, illetve a kutatási eredmények piacra juttatása, elterjesztése a küldetése. 1949-ben kezdte meg a tevékenységét Dániel Lajos vezetésével. Azok a feladatok, amelyeket akkor kitűztek a mai napig is fennmaradtak, illetve tovább fejlesztették és még színvonalasabbá próbálják tenni a központot. Fő feladataik közzé tartoznak a termesztés-technikai kísérletek (gyümölcsfák telepítése, fanevelése, köztermesztése, kísérletezése), a termőtáj kutatása, tájfajták felkutatása és a gyümölcsfák törzskönyvezése, nemesítése, élettani vizsgálatok, valamint a Fajtaminősítő Bizottság javaslatainak hasznosítása. Az Újfehértói Kutató Állomáson 26 fajtát honosítottak és 24 fajtát nemesítettek az elmúlt 70 év alatt, többek között alma, meggy, birs, kört, naspolya, szilva és köszméte gyümölcsöt.
A központ ügyvezetője, Baracsi Béla nagy örömmel fogadta csapatunkat és lelkesen várja a tervezett együttműködésünket. Az ügyvezető körbevezette a csapatot a telephelyen, mesélt a központ tevékenységéről és eddig elért eredményeiről.
Dr. Takács Ferenc, a Szabolcsi Alma Centrum stratégiai és fejlesztési igazgatója a vírusmentes szaporítóanyag előállításáról, a meggy és az alma fajták nemesítéséről, a faiskolákról tartott előadást. Legújabb beruházásuk a Szabolcsi Alma Centrum, ahol közös értékesítés fog megvalósulni, a piaci igényeknek megfelelően összegyűjtik, tárolják, csomagolják, majd egységes minőségben fogják értékesíteni a térségben élő termelők és termelői csoportok terményét áruházakban. Ez a beruházás hosszú távon fogja erősíteni a versenyképességet, pozitív hatást gyakorolva a gyümölcstermesztés fellendítésére, mivel az almaültetvények területe a körzetben igen lecsökkent az elmúlt időszakban.
Dr. Apáti Ferenc, a Szabolcsi Alma Centrum stratégiai és fejlesztési igazgató helyettese, elsősorban a gyümölcsültetvények fagy- és jégvédelmi lehetőségeiről, előnyeiről, hátrányairól, technológiákról mesélt, valamint a Centrum fejlesztéséről.
Dr. Tóth Tímea, a Talaj- és Növényvizsgáló Laboratórium vezetője, körbevezetett a laborban, hasznos információkat adott a talajvizsgálatok szükségességéről. A labor akkreditált tevékenységgel rendelkezik felszíni vizek, felszín alatti vizek és öntözővizek laboratóriumok vizsgálatról és mintavételéről, valamint a növényi anyagok, talajok és műtrágyák laboratóriumi vizsgálatáról és mintavételéről. A vizsgálatokkal kapcsolatban elmondta, hogy rendelkeznek szűkített és bővített talajvizsgálati- és levélanalízis csomagokkal. Az állandó vizsgálatok elvégzésének a fontosságára hívta fel e figyelmet, hiszen a bőséges termés feltétele az egészséges víz és a gazdag táptalaj.
A szakmai látogatás a Communitas Alapítvány támogatásának köszönhetően valósult meg.