×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Románia számára engedményt hozott az Európai Bizottság a GAEC 8 szabványban

2024.02.15 - 15:43
A gazdák csak akkor kapják meg a nekik járó KAP-támogatásokat, ha megfelelnek az új környezeti és éghajlati előírásoknak.

Az Európai Bizottság javaslatot tett a Közös Agrárpolitika (KAP) bizonyos szabályainak 2024-es évre vonatkozó kivételére, annak érdekében, hogy az Európai Unió gazdáinak lehetősége legyen elkerülni a bizonyos termőterületek terméketlenségének fenntartására vonatkozó kötelezettséget. Ez a javaslat konkrét válaszként szolgál a gazdák jövedelmi aggályaira, és már továbbításra került az EU tagállamai felé, hogy egy bizottsági ülésen szavazzanak róla.

A COPA-COGECA által küldött nyílt levél, amelyet a románia gazdák képviseletében az Agrár- és Együttműködési Szövetség - PRO AGRO Nemzeti Szövetsége, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Szövetségének Szövetsége - LAPAR, a Növényi Szektor Kooperatív Nemzeti Szövetsége - UNSCV és a Gazdák Erőforrásai Szövetsége - AFF nevében küldtek, jelentős szerepet játszott ennek a javaslatnak az előterjesztésében.

Ettől az évtől, a gazdák csak akkor kapják meg a nekik járó KAP-támogatásokat, ha megfelelnek az új környezeti és éghajlati előírásoknak. Ezek a feltételek majdnem az összes uniós mezőgazdasági területre vonatkoznak, és nélkülözhetetlenek a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok bevezetésében. Az alapvető szabványok a GAEC-re vonatkoznak, ami a "jó mezőgazdasági és környezeti feltételek" rövidítése.

A GAEC 8 szabvány előírja, hogy a gazdáknak bizonyos területeket terméketlenül kell hagyniuk, legyen szó szántóföldekről vagy egyéb területekről - ide tartozhatnak parlagon hagyott területek és sövényekkel vagy fákkal borított területek. Általában a tíz hektárnál kisebb földterületekkel rendelkező gazdák mentesülnek e kötelezettség alól. Az Európai Bizottság január 31-én felajánlotta, hogy minden uniós gazdálkodó mentesüljön e követelmény alól, de jogosult legyen a közvetlen KAP-támogatásra. Az ajánlat szerint a gazdák, ahelyett hogy 4%-át földterületüknek megműveletlenül vagy terméketlenül hagynák, inkább nitrogénmegkötő növényeket (mint például borsó, bab, lencse) termesztenek és/vagy 7%-án másodnövény-kultúrát vetnek, ezzel is teljesítve a követelményeket.

A másodnövény-kultúrák olyan növények, amelyek két főkultúra között nőnek, és állati takarmányként vagy zöldtrágyaként használhatók. A nitrogénmegkötő növények és másodnövény-kultúrák használata kedvező hatással van a környezetre.

Ez a lépés az egyensúly fenntartását célozza a gazdáknak nyújtott támogatás és a környezet védelme között. A javaslatot az EU tagállamainak következő napokban kell megszavazniuk, majd az Európai Bizottság biztosítja a hivatalos elfogadást. A javasolt szabályozás 2024. január 1-jétől visszamenőlegesen lesz alkalmazható. Azok az EU tagállamok, amelyek ezt a kivételt nemzeti szinten alkalmazni kívánják, 15 napon belül értesíteniük kell az Európai Bizottságot, hogy a gazdákat minél hamarabb tájékoztatni lehessen.

mezogazdasag-munkagepek-aratas.jpeg

 

Hírlevél 2024. április 6.
Hagymatermesztők támogatását is tervezi a kormány és készül a mezőgazdasági roncs-program. Kedvezményes kamattal juthatnak kölcsönhöz a gazdálkodók. Hírlevelünkben barlangban termesztett zöldségekről, ingyen kecskéről és zebracsíkosra festett szarvasmarhákról is olvashat.
Hírlevél 2024. március 25.
Új támogatást dolgoztak ki a romániai juhtenyésztők számára, Argentínában pedig már a klímasemleges szarvasmarhákon dolgoznak. Nyártól teljes gőzzel üzemel majd az Azomures műtrágyagyár.
Hírlevél 2024. március 12.
Segít a kormány a méhészeken is, akiket tönkretett az Ukrajnából érkező olcsó méz. Önkéntes lesz a mezőgazdasági földterületek részleges parlagon hagyása. Nyomon követnék a földterületek adás-vételét.
Cookie