A Gödör rendezvényház adott otthont a nagysikerű rendezvénynek, amely a helyi és környékbeli párlat és pálinkabarátok naptárába immár kihagyhatatlan programként (az év második szombatján) került bejegyzésre. Egyik legnagyobb érdeme a találkozónak az, hogy nemcsak találkozóra, egymás párlatainak kóstolására ad lehetőséget, hanem rövid, de annál hasznosabb szakmai előadást, előadásokat hallgathatnak meg a résztvevők. Először Nagy László köszöntötte a megjelenteket és mindazokat, akik jelenlétükkel megtisztelték az eseményt: Kovács Szabolcs Istvánt a Partiumi Falugazdász Hálózat ügyvezető elnökét, Karsai Attila polgármestert, valamint a két szakmai előadót, Nagy Botondot okleveles pálinkabírálót, pálinkaverseny igazgatót és Dr. ifj. Lunczer Jánost, pálinkamester szakmérnököt, okleveles pálinkabírálót. Beszédében kiemelte, végre a minőségi és nem a mennyiségi pálinkafőzés került előtérbe az Érmelléken is, ehhez azonban az is hozzájárult, hogy a pálinkafogyasztók is igyekeznek a lehető legjobb pálinkát beszerezni. Köszöntőbeszéde végén felhívta a figyelmet a soron következő szombati rendezvényre, amely Gazdabálként lett meghirdetve ugyanezen a helyszínen, amelynek szintén ő a szervezője, ezután átadta a szót Kovács Szabó Istvánnak a P.F.H.ügyvezető elnökének.
Kovács Szabolcs István beszédében gratulált a szervezőknek, elmondása szerint szívesen vesz részt minden olyan rendezvényen, amely a szakmaiság mellett közösségformáló, összetartó erővel is bír. Óriási fejlődésen ment át a partiumi párlatfőzés és azon belül is kiemelkedik Érmihályfalva ahol sokan foglalkoznak minőségi pálinka főzéssel, ez megmutatkozik, amikor számottevő mennyiségű éremmel térnek haza a versenyekről.
Karsai Attila polgármester megköszönte a megtisztelő meghívást a rendezvényre, továbbá örömének adott hangot, hogy Nagy László a rendezvény egyik szervezője, mint városi tanácsos és falugazdász egyaránt segíti és képviseli a település lakosait és a mezőgazdászokat. A pálinka főzésnek van hagyománya a mi vidékünkön is, de igazán az az örömteli, hogy napjainkban a minőség került előtérbe, a gazdák már minőségi pálinkát akarnak az asztalra tenni, ha vendég érkezik a házhoz, hiszen őket is finom pálinkával kínálja a szomszéd, rokon, jóbarát. Nagy László ötlete, hogy találkozót kell szervezni az érdeklődők és a szakembereknek számára, ahol tapasztalataikat megoszthatják, kérdéseket tehetnek fel, kitűnőre vizsgázott immár negyedik alkalommal. Beszéde végén tartalmas eszmecserét és jó szórakozást kívánt az elöljáró.
A szakmai előadók közül először Nagy Botond a körtepálinka készítés néhány fontos lépéséről értekezett, majd Dr. ifj. Lunczer János a kajszibarack pálinka készítésének kulisszatitkairól beszélt. Mindketten kiemelték minőségi pálinkát csak kiváló alapanyagból lehet készíteni, oda kell figyelni az éppen aktuális feldolgozásra váró gyümölcsalapanyag sajátosságaira. A csonthéjas gyümölcsöket ki kell magvalni, a körtét, almát is jó kicsumázni, ezek mind idő és munkaigényes teendők. Fontosnak tartották a főzés időpontjának a megválasztását, nem szabad elodázni a főzést, hogy most éppen nem érek rá, jó lesz az majd a jövő héten is –ezek mind a minőség és a mennyiség rovására mennek. A szakemberek tanácsaikkal igyekeztek segíteni a jelenlévőknek, hogy minél jobb pálinkákat, párlatokat készítsenek. Tudásuk legjavát adták át az érdeklődőknek, a szakmai rész után szinte minden résztvevő kérdéseket tett fel, tanácsokat kért, amelyre mindketten készségesen válaszoltak.
Ezután Nagy László, az est egyik szervezője és moderátora a XXIV. Zentai Mikulás-napi pálinka és párlat versenyen díjazást elérteknek adta át a díjakat és emléklapokat a két előadó szakember segítségével. Díjakat kapott Erdei Róbert társszervező, aki Nagy Árpáddal 13 mintát küldött a versenyre. A továbbiakban Mérai István, Roska Sándor, Id. Kecskés István és Pásztor Lehel, Karsai Csaba Attila, Torda János, Tóth Ferenc, Kiss Zoltán, Sütő Árpád (kökény szilva pálinkája kategória díjat kapott) valamint Nagy László is részesült elismerésben.
A rendezvény alatt tombola vásárlására volt lehetőség, amelynek díjai különböző támogatói felajánlásokból jöttek össze, emlék és dísztárgyak, pólók és a fődíj egy gyümölcs darabolására használható kéziszerszám. Az ízletes vacsora elfogyasztása után az asztaltársaságok körében a szakemberek bevonásával tovább zajlott a pálinkakészítéssel kapcsolatos kérdések taglalása, majd pedig minden díj gazdára talált a tombolahúzáson. Az est további részében már a zene és a tánc vette át a főszerepet valamint egymás pálinkáinak a kóstolgatása, ízlelése.
Forrás: Balázs József Attila/ Ermihalyfalva.ro