Metszőbemutatón látta vendégül 2023. február 28-án a gyümölcstermesztés iránt érdeklődő gazdákat a Partiumi Falugazdász Hálózat két Szatmár megyei falugazdásza, Fehér Gyula és Fodor István. A metszés-bemutató szervezőit és résztvevőit az időjárás is kegyeibe fogadta: a gyümölcsös-kertbe érkezők az utóbbi napok havas, esős időjárása helyett a felszakadozó felhőzetnek és az előbukkanó tavaszi napsugaraknak örvendhettek.
A metszésbemutatót Fehér Gyuláék szatmárhegyi gyümölcsösében tartották. A 14 éve telepített gyümölcsösben – hét fajtára koncentrálva – intenzív almatermesztés zajlik. A metszés fortélyait, a koronaalakítás lépéseit a szatmárhegyi találkozón – meghívott szakemberként – Babicz Szabolcs, Magyarország legnagyobb faiskolájának, a Holland Alma Kft-nek a vezetője mutatta be az érdeklődőknek. A falugazdászok választása nem volt véletlenül esett az anyaországi szakemberre, hiszen Babicz Szabolcs a szaporítóanyag előállítás és a csemetenevelés mellett a cég hat hektáros bio-alma ültetvényének egész éves termelési, talajművelési és preventív növényvédelmi tennivalóit is felügyeli.
Az eseményen Tasnád és Szatmárhegy térségéből közel harminc gyümölcstermesztő vett részt, de a metszésbemutatóra Csere-Nagy József, szilágysági falugazdász társaságában még a Szilágycseh környéki településekről is érkeztek gazdák.
Babicz Szabolcs az almás intenzív művelési jellegéből adódóan az orsós koronaformának megfelelő metszési-technológiát mutatta be. Felhívta a figyelmet, hogy a metszés során nem csupán a koronaformát, hanem az alma fajtáját is fontos szem előtt tartani. Az erős növekedési hajlamú Florina például erősebb beavatkozást és mást metszést igényel, mint a szerényebb növekedésű almafajták, amiknek a metszéséhez egy-egy kardinális vágás és a ritkítás is elegendő.
A helyes metszési eljárással a túlzott termésingadozás, az éves terméskiesési-hajlam kialakulása is megelőzhető, kiküszöbölhető. Ne engedjük, hogy az egyik évben sokat, másik évben keveset teremjen a fa: ezt a termőágak tudatos megválasztásával és a 3-4 éves ágak rendszeres cserélgetésével, 5-10 cm-es csonkra-vágásával lehet elérni. Ezzel a módszerrel almafánkat folyamatosan az alvórügyek élesztésére, majd ezekből az új termőágak nevelésére ösztönözzük – hívta fel a gazdák figyelmét Babicz Szabolcs tanácsait erősítve Fodor István, falugazdász is. Ezt a metszési, termőág-megújítási technikát alkalmazzák a Holland Alma gyümölcsösében is.
Fehér Gyuláék szatmárhegyi gyümölcsöséből ugyanakkor gazdák a gyakorlati, metszési tanácsok mellett hasznos olvasnivalókkal gyarapodva térhettek haza. A szervezők ugyanis a Partiumi Falugazdász Hálózat kiadványaival – az időszakosan megjelenő Mezsgye füzetekkel és a szervezet 2023-as falinaptárával – ajándékozták meg a résztvevőket, továbbá azzal az új tájékoztató kiadvánnyal, mely az idéntől életbe lépő területalapú- és állattenyésztési támogatásokról, továbbá az agrárvállalkozásoknak, fiatal gazdáknak szóló uniós pályázati, gépvásárlási, farmfejlesztési támogatási lehetőségekről kínál részletes eligazítást a 2023-2027 közötti országos mezőgazdasági stratégia (PNS) intézkedéseinek bemutatásával.