×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

A vadon termő növények gyűjtéséről - hogyan vállalkozz?

2021.07.06 - 20:57
Jakab Attila agrármérnök több mint 4 éven keresztül végzett bioellenőrzéseket a Partiumban - a gazdálkodók, értékesítők valamint feldolgozó kis üzemeken kívül a vadon termő növények begyűjtőit is górcső alá vette. Erről beszélgettünk.

Eddigi cikkeinkben számos területről esett már szó, azonban a vadon élő növények begyűjtéséről nem beszéltünk. Partium vidékén milyen lehetőségek vannak a vadon termő növények begyűjtésére?

 

A Partium és vidéke a földrajzi adottságai révén különösen gazdag az értékes vadon termő növényekben és gombákban. Éppen ezért kiemelten fontos megőrizni a természeti egyensúlyt annak érdekében, hogy minél tovább elvezhessük ezeknek a semmihez sem fogható ízét.

Egy néhány szóban bemutatnád miből is áll ez a tevékenység?

A vadon élő növények begyűjtéséhez 3 kategóriájú munkamegoszláshoz van szükség: az első és a legfontosabb egy egyéni vállalkozás vagy egy cég bejegyzése, amelynek ez tevékenységi területe, de ezt ő egyedül nem tudja elvégezni, mivel ez általában az országon belül több megyére is kiterjedhet. A következő két kulcsfontosságú kategória az a gyűjtőpontok és a gyűjtők. A gyűjtőpontok azzal foglalkoznak, hogy egy adott terület gyűjtőitől felveszik a növényeket, gyűmölcsöket vagy gombákat. A gyűjtők alatt azokat a személyeket értjük, akik összegyűjtik és átadják a gyűjtőpontoknak az összegyűjtött alapanyagokat.

img-20210628-wa0001.jpg

Hogyan kezdhet egy vállalkozó szellemű személy egy ilyen vállalkozásba? Milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy valakiből érvényes gyűjtő-vállalkozó lehessen?

 

Engedélyt kell kérni a Romániai Agrárakadémiától (ASAS-tól) ez hagyhatja jóvá országunk területén ennek a tevékenységnek a hivatalos gyakorlását.

 

Ezt követően az Országos Biológiai Kutatóintézet szakemberei felmérik és tanulmányozzák a vállalkozó által választott területeket, valamint felmérik a választott vidékek potenciálját, ami a választott növényeket és gombákat illeti.

 

Amennyiben a tevékenységet több megyére szeretné a vállalkozó kiterjeszteni engedélyt kell kérni minden megyei környezetvédelmi intézménytől, az engedély megadása mellett megszabják azt maximális mennyiséget is, amelyet begyűjthet egy gyűjtő-vállalkozó a választott vidékekről.

 

Igazolást kell kérni az erdészeti hivataloktól, vagy községházaktól, ha nincs erdészeti hivatala a választott vidéknek. Az igazolásnak mindenképp tartalmaznia kell azt az információt, miszerint az elmúlt 3 évben a választott területeken nem volt alkalmazva semmilyen kémiai kezelés. Az igazolás kérése mellett szerződést is kell kötni a hivatalokkal, a szerződések futamideje általában 1 év szokott lenni.

 

Be kell mutatni a céget vagy az egyéni vállalkozást: milyen növényeket gyűjt, hány gyűjtőponttal rendelkezik és hány gyűjtővel rendelkeznek a gyűjtőpontok.

 

Be kell szerezni azokat a térképeket, amelyeken szerepelnek a veszélyeztetett övezetek, amelyek gyárak területéhez vannak közel vagy olyan területekhez, amelyeket kémiai szerekkel kezelnek.

 

Táblázatot kell készíteni, amely tartalmazza az összes gyűjtőt és a képzésükkel kapcsolatos információkat. Utóbbira azért van szükség, hogy tevékenységükkel semmilyen mértékben ne károsítsák a növények, gombák természetes környezetét.

 

Össze kell állítani egy listát, amely tartalmaz minden begyűjtött növényt, és azt is hogy a növények melyik része lett begyűjtve.

 

Ugyanakkor számon kell tartani a gyűjtőpontoknál az egyes vásárlásokat, hivatalos dokumentum formájában (felső vásárlási határ vagy román nyelven borderou de achizitie- nek nevezzük). A gyűjtőpontok naponta, de legalább hetente ezzel a dokumentummal kell átvegyék a gyűjtőktől a nyersanyagokat. Fontos, hogy ezek majd könyvelési programba is be legyenek vezetve, hogy minden művelet nyomon követhető lehessen. Minden gyűjtőponttal hivatalos szerződést kell kötni.

A termékek-nyersanyagok lotizálva kell legyenek akár gyűjtőként is. És a gyűjtő vidékek bemutatására is figyelni kell.

Ha egy vállalkozó e tevékenységét biominősítéssel szeretné végezni, egy ellenőrző szervezettel is szerződést kell kössön, aki minden gyűjtőponthoz és vidékhez ellátogat és mintát vesz a növényekből, gombákból az így összegyűjtött információk alapján, valamint a mintavételt követő eredmények függvényében kiadja a bizonyítványt. Ennek mellékletében szerepel minden biominősítést kapott növény vagy gomba. Ezen eljárás segítségével az összegyűjtött növényeknek, gombáknak jóval magasabb lehet az értékesítési ára.

Ha valaki gyűjtőpont tevékenységet szeretne végezni, keresnie kell egy gyűjtő vállalkozót.

img-20210628-wa0002.jpg

Ha pedig valakihez a gyűjtő tevékenység áll közelebb, az a dolga, hogy a környékén működő gyűjtőpontokról információt szerezzen, és kapcsolatba lépjen azokkal.

Ha már felkeltettük az olvasók figyelmét bármelyik tevékenységére, ismertetnél velünk néhány növényt és gombát melyek előfordulnak vidékünkön és gyűjthetőek is?

A Partium vidékének erdei gazdagok gombákban, ebből a legértékesebb fajtáknak a vargányák számítanak, de a laskagomba a és a rókagomba is nagy aranyban fordul elő. A vadon termő gyümölcsök és növények közül, igazán értékes az áfonya, a szamóca, a szeder, a csipkebogyó, a homoktövis, a kökény, a medve hagyma, a gyermekláncfű, a hárs, az akác, a kamilla és a cickafark.

Véleményed és ebben az ágazatban végzett tevékenységed alapján mit tapasztaltál, hogy ez az ágazat jövedelmezhető lehet?

Ennek a tevékenységnek megvannak a hátrányai is, költségekkel és utánajárással terhelt de ha az időjárási viszonyok kedvezőek, az értékesítés lehet a legkisebb probléma amellyel szembesülnek.

 

Erdei Andrea falugazdász

Telefonszám: : 0746111075

Email: andrea.erdei@partiumigazda.ro

 

Cookie