×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Képtelen fedezni a belföldi keresletet a hazai mezőgazdaság

2021.03.07 - 23:19
Öt év alatt, 2014 és 2019 között megkétszereződött Románia külkereskedelmi agrármérlegének hiánya, amely 2,1 milliárd euróról 4,3 milliárd euróra emelkedett – olvasható a Román Nemzeti Bank makroprudenciális politikát felügyelő bizottsága által készített jelentésében.

A 2019. évi 17,4 milliárd euró külkereskedelmimérleg-hiányból 4,3 milliárd eurót az agrárkülkereskedelem generált. Megállapították, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszeripar strukturális nehézségekkel szembesül, ezért képtelen fedezni az egyre növekvő belföldi keresletet. A jelentés szerint a belföldi élelmiszeripari vállalkozások fejlődési potenciálját csökkenti az egyre növekvő behozatal olyan körülmények között, hogy szerkezeti természetű versenyképességi hiány figyelhető meg még a Romániában fellelhető nyersanyagok esetében is. külkereskedelmi agrárhiányt némileg csökkenti a gabona, amelyből Románia exportőr országnak számít, többet ad el külföldön, mint amennyit importál. Tudor Andrei, az Országos Statisztikai Hivatal elnöke szerint Románia főleg gabonát és állatokat exportál nagy mennyiségben, de ezeknek alacsony a hozzáadott értékük, ezért nem véletlen, hogy az agrár külkereskedelmi mérleg hiánya elérte a 22 milliárd eurót az elmúlt harminc évben.

A Hotnews.ro hírportál emlékeztetett, hogy a mezőgazdasági minisztérium adatai szerint tavaly az első három negyedévben Románia 12,41 millió tonna élelmiszert és mezőgazdasági terméket exportált 5,21 milliárd euró értékben, ugyanakkor az agrárimport mennyisége 7,91 millió tonna volt, kisebb, mint a kivitelé, de 6,46 milliárd euró értékével meghaladta az exportét. A román jegybank makroprudenciális politikát felügyelő bizottsága által készített jelentés szerint növelni kell az élelmiszeripar esetében az állami garancialapokat, hogy könnyebbé váljon a mezőgazdasági és élelmiszeripari termelők hitelezése, de a hatóságok által megtervezett stratégiára is szükség van, amely megoldja az elmúlt évtizedek során felgyűlt szerkezeti problémákat, így a kataszteri nyilvántartás hiányosságait, elősegíti az ágazatban dolgozók szakmai képzését, bővíti az öntözőrendszerek hálózatát, illetve hozzájárul különböző tárolók építéséhez. A jelentés felhívja a figyelmet, hogy a koronavírus-járvány miatt felmerült világszerte az ellátási láncok rövidítése, ez Romániát is paradigmaváltásra kell hogy kényszerítse, ugyanis a jelenlegi ellátási láncok elemeinek jelentős része külföldön található, így az esetleges újabb válságok kiszámíthatatlanná tehetik az ellátást. (MTI)

Címkék:
#kereskedelem
Több tejet, tojást és mézet importált Románia, mint tavaly
Az idei év első hat hónapjában Románia 348 millió euró értékben importált nyers tejet, tojást és mézet – ez 14 százalékos növekedés az előző esztendő azonos idő­szakához képest.   Románia 414,7 millió euró értékben importált húst és belső­ségeket az idei első félévben, ami több mint 7%-os csökkenést jelent 2020 azonos időszakához képest.
Jelentősen nőtt az agrár-kül­kereske­delmi mérleg hiánya
Tavaly 58,1 százalékkal, 1,937 milliárd euróra nőtt az agrár-kül­kereske­delmi mérleg hiánya, miután csökkent a búza és a kukorica kivitele – közölte a Mező­gazdasági és Vidék­fejlesztési Minisz­térium. Az agrár­export és -import közötti különbség azzal magya­ráz­ható, hogy míg Románia főleg nyers­anyagot exportál, magasabb hozzá­adott értékű késztermé­keket importál.
Arányaiban magas, abszolút számokban alacsony a hazai kukoricaexport
A 2020/2021-es időszakban az Európai Unió kukoricaexportja elérte az 1.274.000 tonnát, ez azonban kevesebb mint fele a tavalyi, azonos időszakban exportált 2.958.000 tonnának. A tengeriexport egyharmadát Románia bonyolította.
Cookie