„Mindennek megvan a maga ideje, és kijelölt ideje van minden dolognak az ég alatt” – olvassuk a Prédikátorok könyvében. És anélkül, hogy deszakralizálnánk a Szentírás szavait, vonatkoztathatjuk ezeket a kerti teendőkre is, amelyeknek megvan a maguk ideje, amit érdemes betartani. Ezt késleltetheti vagy siettetheti ugyan az időjárás, de van néhány munka, amelyet júliusban mindenképp el kell végeznünk. Bár a népi időjóslás úgy tartja, hogy a július a nyár legmelegebb és legszárazabb hónapja, idén a nagy mennyiségű júniusi eső miatt igencsak megszaporodott a tennivalók száma.
- a virágoskertben a talaj lazításán és az apróbb gyomok eltávolításán kívül a sok hervadt vagy épp eső áztatta virágot le kell metszeni, különösen nagy hangsúlyt fektetve a rózsabokrokra.
- a balkonládák és felakasztós cserepekben levő növények tápanyag utánpótlásáról ne feledkezzünk meg.
- a futó valamint álló muskátlikat két virágzás között metszük vissza, így erősebb és bokrosabb növényt kapunk. Hasonlóan járhatunk el a bokor- és futó petúniák, a bakopa, valamint a mézvirág esetében is.
- az elvirágzott levendulát vágjuk vissza, hogy tömött és bokros maradjon. Vigyázzunk arra, hogy az idősebb, fás részekbe ne vágjunk bele.
- a sziklakert futó növényeit nyugodtan visszametszhetjük, így formázhatjuk és kordában tarthatjuk növekedésüket.
- a sok esőt követően számos helyen újra megjelentek a fehér apró levéltetvek, ellenük újbóli permetezéssel léphetünk fel.
- a sok eső valóságos szúnysereget eredményezett. A vegyszeres irtás mellett néhány illatos növény elhelyezésével a terasztól távol tarthatjuk a rovarokat. Ilyen például a citromfű, a rozmaring, a menta, a büdöske és a bazsalikom.
- a veteményeskertben a gyomlálás, kapálás és kacsolás mellett egyéb feladatok is akadnak.
- a meleg és száraz napokon a locsolást időzítsük a kora reggeli órákra. Az esti öntözés a nedvesen maradt növényi részeken könnyen gombás megbetegedéseket okozhat.
- talajtakarással (ez lehet fű kaszálék, szalma, fakéreg, faforgács) javíthatjuk a vízveszteséget.
- az epret és málnát most a ribizli szedése váltja fel. Ebből is finom szörp valamint bor készíthető.
- a szőlőt most kötözzük harmadjára, a hónalj és támasztékon túlfutó hajtásokat le kell metszeni.
- a hónap folyamán még vethető a bab és a csemegekukorica, a hónap végétől augusztus elejétől pedig az őszi saláta, retek (fehér sörretek, feketek retek), spenót és cékla.
- a palánták mellett nem szabad megfeledkezni a sorra vetett cékláról, répáról és petrezselyemről, ezeket fontos ritkítani és rendszeresen kapálni.
- a burgonyát is érdemes figyelemmel követni, kapalása és feltöltése az esők után igen fontos, valamint a colorado bogarak elleni védelme.
- a komposztálás is egy fontos tennivaló. A kerti és konyhai hulladékot összeaprítva felgyorsíthatjuk a kompostálás folyamatát. A komposztálóba kerülhet lenyírt fű, levelek, hervadt virágok, apró ágak, zöldség- és gyümölcs héj stb.
-július végén nyessük meg a sövényeket és a gyümölcsfák koronáját is igazítsuk meg, hogy több fényhez jusson a növény.
Horvát Péter, partiumi falugazdász
[email protected], 0720 284 062
Forrás: www.edenkert.hu, www.follykert.hu