Lassan elérkezik az aratási idő, talán már egyes helyeken a kombájnok el is kezdték a munkát. A következő dolgokra azonban érdemes odafigyelni az aratás elkezdése előtt.
Sokan már ott hibáznak, hogy előző évben, vagy időszakban nem tisztítják meg a kombájnt. Érdemes a cséplőszerkezeteket a szezon végén alaposan megtakarítanunk, ha ezt mégsem tettük meg, az idényre való felkészítésben első feladatunk kell legyen, hogy megtisztítjuk a gépet a portól, valamint az előző termény maradványaitól.
A kombájn megfelelő beállítása is sokat segíthet az aratás zökkenőmentes lefolyása során, valamint a veszteségeket is nagyban csökkentheti, ha jól van beállítva a szerkezet – ellenkező esetben veszteséggel kell számolnunk.
Az egyik ilyen probléma, amely a betakarítás során felmerülhet, a gabona megdőlése. Léteznek ugyan olyan hibridek, amelyek kevésbé hajlamosak a megdőlésre, de az idei szeles időjárás miatt számos búzatáblán látni földhöz közeli kalászokat. Ebben az esetben ajánlott a kalászemelők alkalmazása. Ez az egyszerű szerkezet a gabona alá bújik és megemeli azt. Hatékonysága azonban akkor maximális, ha aratáskor a dőlésiránnyal szemben haladunk.
Nagyon fontos a motolla sebességének és helyzetének a megfelelő kiválasztása is. A forgási sebességet, a kaszától, valamint a középre hordó csigától lévő távolságot úgy kell megválasztanunk, hogy a megtámasztás, és a csigához való továbbítás megfelelő legyen és a motolla a terményt ne hordja vissza. A terelőujjakat tartó motollarudak a terményt a súlypontja felett érintsék, a motollaujjak pedig a terménybe függőleges irányba érjenek bele. Vigyázni kell arra is, hogy a motolla ne forogjon a szükségesnél gyorsabban, mert akkor kiveri a kalászból a szemeket. A megdőlt búzatáblában pedig a motolla előrébb és lejjebb járjon hátrafelé álló motollaterelő ujjakkal.
Aratás előtt fontos ellenőrizni a vágóasztalon található csatlakozóelemeket, hajtás-bemeneteket, hidraulikus és elektromos csatlakozókat is, érdemes megtisztítani ezeket. A vágóasztalon felül kell vizsgálnunk a kaszakések állapotát, ezek élességéről meg kell bizonyosodnunk, a működő elemek és a kaszák ellenőrzése során a sérült, fellazult kaszapengéket, állópengéket, kaszaujjakat ki kell cserélnünk. A kaszasín és kaszaleszorító vezetőlemezek csavarkötéseit után kell húzni.
A meghajtások esetében is el kell végeznünk az ékszíjak, meghajtóláncok ellenőrzését, felül kell viszgálnunk, hogy megfelelőek-e a munka elvégzésére, valamint a szíj és láncfeszességeket is be kell állítanunk. A cséplőgépen aratás előtt érdemes átnézni a csapágyakat ezek megfelelő működését, szükség esetén cserélni a megkopottakat. Ellenőrizni kell ugyanakkor a behordó csiga, a bedobó ujjak és a csigalevelek épségét is. Fontos, hogy a behordó csiga ne legyen túl közel a fenéklemezhez, mert ez, főleg nagyobb szártömeggel rendelkező, nagy hozamú állományban, szemtörést okozhat már a vágószerkezetben is.
A gépezetet működtető motor időszakos olajcseréjét is el kell végezni. Minden típus esetében fontos az előírt minőségű motorolaj használata. Az olajcserét mindig tiszta és üzemmeleg motornál végezzük el, az olajszűrőkkel együtt. Rövid idejű motorjáratás után mindig meg kell győződni az olajszintről a nívópálca segítségével és arról, hogy a rendszerben nincs olajszivárgás. Ugyancsak el kell végezni a hajtóanyag-ellátó rendszer ellenőrzését, üzemanyagszűrők, levegőszűrők cseréjét, valamint a hűtőfolyadék szint ellenőrzését.
Az aratási előkészületek fontos tényezője a megfelelő terményre való, szerkezeti egységek átszerelése. Ez a munkaművelet a hagyományos cséplőszerkezetű gépeknél a ferdefelhordó feszítőhenger tartó bakjainak átforgatásából, a gyorsító, illetve a cséplődob darabjainak cseréjéből, típustól függően a cséplődob takaró lemezeinek eltávolításából, a megfelelő rostarendszer beépítéséből áll. Végül de nem utolsó sorban figyeljünk oda a kenési pontokra és azokat időszakosan, mind aratás előtt, mind pedig aratás közben az előírt időtartamonként kenjük meg.
Pál Imre