×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírlevél

Hírlevél 2022. február 8.

2022.02.09 - 09:01
Célba ért a régóta sulykolt üzenet és a 2021-es évben minden nap átlagosan több mint két mezőgazdasági szövetkezetet alapítottak Romániában. Vita van a parlamentben annak kapcsán, hogy a bizonyos alapélelmiszerekre tervezett árstop mennyiben érintené a termelőket - ez ügyben több szakértő is aggodalmát fejezte ki. Hamarosan egy új egzotikus gyümölcs törhet be az európai piacra, melyből lekvár, ivólé és bor egyaránt készíthető, a mezőgazdasági gépek piacán pedig újdonság a New Holland új traktorja, amely biometánnal üzemel.


Fotó: www.agrotec.hu

Támogatások

  • Megjelent a várt miniszteri rendelet, így megkezdheti a tavalyról elmaradt gázolajár-támogatás kifizetését a gazdáknak a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A február 4-én megjelent 24-es számú mezőgazdasági miniszteri rendelet értelmében az APIA több mint 80 millió lejnyi – egészen pontosan 80.880.754 lejnyi – üzemanyag-vásárlási támogatást folyósít azoknak a termelőknek, akikkel szemben még a 2021. július 1. és szeptember 30. közötti időszakban elhasznált 51,45 millió liternyi gázolajmennyiségre maradt elszámolnivalója. A gázolajár-támogatás az üzemanyag kiskereskedelmi árát terhelő jövedéki adó részbeni visszatérítéséből származik, ezen keresztül a gazdák a gépesített mezőgazdasági munkálatokhoz vásárolt és meghatározott üzemanyag-mennyiségre utólag literenként 1,72 lejes támogatást kapnak. Részletek
  • Elfogadta a fokhagyma-termesztési, valamint a védett felületű, fóliasátras és üvegházas zöldségtermesztést ösztönző „de minimis” támogatási programokat a kormány – tudtuk meg Magyar Lóránd parlamenti képviselőtől, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának alelnökétől. A mezőgazdasági minisztérium jogszabálytervezetét korábban a Törvényhozási Tanács is kedvezően véleményezte, ám a végső szót a kormánynak kellett kimondania. A kormányülésen ez meg is történt: a támogatási programokról szóló két határozat a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után válik hatályossá. „Nagyon jók ezek a támogatási programok. Több ilyenre lenne szükség” – tette hozzá Magyar Lóránd, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora. Részletek


Sajtószemle • Aktuális

  • Egy új támogatási jogcímet, ezen keresztül pedig hektáronként 30 eurós kiegészítő támogatás folyósítását javasolja a Romániai Gazdálkodók Klubja azoknak a növénytermesztőknek, akik a hőségnek és a szárazságnak legkitettebb megyékben gazdálkodnak. Az új támogatási jogcímet – javaslatuk szerint – a készülő Nemzeti Vidékfejlesztési Stratégiába kellene belefoglalni. Emlékeztetnek: a kedvezőtlen adottságok miatt megkülönböztetett támogatásban részesülnek a hegyvidéki övezetben gazdálkodók is. A klímaváltozás és a nyomában járó szélsőséges időjárás szeszéjének leginkább a Dobrudzsában (Tulcea és Konstanca megyében), a Moldova középső és déli részén (Galac, Bákó, Iași és Vaslui), valamint az Olténiában (Dolj és Olt megyékben) tevékenykedő gazdák vannak kitéve, akik a termeléshez kötött uniós kiegészítő támogatás nélkül profittermő képességük határához értek. Részletek
  • A mezőgazdasági szövetkezeteké a jövő - ezt már számos fórumon és számos alkalommal hangsúlyozták a szakpolitikusok. Most pedig úgy tűnik, végre célba ért az üzenet, a gazdálkodók pedig meglátták a jó lehetőséget a társulásban. Amióta piacgazdaság van Romániában, soha nem alakult még annyi mezőgazdasági szövetkezet, mint tavaly. 2021 minden egyes napján átlagban kettőnél több szövetkezetet hoztak létre, ami többszöröse a korábbi évek termésének. Tavaly 787 mezőgazdasági szövetkezetet jegyeztek be, míg egy évvel korábban csak 186-ot. Az elmúlt évtizedben 2018-ban és 2019-ben társult a legtöbb gazda, de azon években is csak 286, illetve 223 új entitás született meg. Részletek
  • Az élelmiszerárstop szociális rációt követ: országos viszonylatban tágabb réteget érint pozitívan, ugyanakkor gyakorlatilag maga után vonja azt is, hogy a mezőgazdasági termelők, feldolgozók, értékesítők kisebb profittal vagy profit nélkül dolgozzanak, és ez negatívan hat majd ki tevékenységükre - hívja fel a figyelmet a Maszol.ro cikkében Nyárádi Imre-István, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának dékánhelyettesét, a Kertészmérnöki Tanszék oktatója. Romalimenta szövetség is úgy véli, hogy egy esetleges árstop átmenetileg látszólag mérsékeli az árakat, de egy sor negatív hatása lenne a teljes élelmiszer-ellátási láncra. A PSD elnöke szerint viszont ez nem igaz: az élelmiszerek esetében hasonlóan járnának el, mint az energiával, azaz az állam kompenzálná az ár egy részét, nem arról van szó, hogy arra kényszerítik a termelőket, hogy a termelési ár alatt értékesítsék áruikat.  Részletek itt és itt.
  • Mára megkerülhetetlenné vált az ukrán helyzet. Egy ideje érezzük az elsősorban biztonságpolitikai kérdés gazdasági hatásait. Egyes vélemények szerint az Ukrajnával folytatott kereskedelem megszűnése az EU-ban a mezőgazdaságot érintené a leginkább, mivel az EU napraforgóolaj-importjának 88%-a, a kukoricaimportjának 49%-a, a repceimportjának 41%-a származik Ukrajnából. Ugyanakkor ez a Közel-Kelet és Észak-Afrika egyes államait még jobban érintené. (A libanoni búzaimportnak több mint a fele származik innen és Egyiptom is nagy felvásárlója az ukrán gabonának.) Emellett a feszültség hatása már az energiaárakon keresztül is érvényesül. Az eurózónában rekordot döntött (5,1%, Litvániában 12,2%, Belgiumban 8,5% Franciaországban 3%) az infláció és ezt az Eurostat a kiugró energiaárral magyarázza - írja az Uniós Agrárhírek legújabb száma.
  • Az EU Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatósága a jövő hónapban a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló rendeletjavaslatot (nem irányelvet) terjeszt elő. Március 23-án tervezik benyújtani a "természetvédelmi csomagot", amely a növényvédő szerek fenntartható használatáról is szól. A rendelet indoka, hogy a jelenlegi irányelvet a tagállamok eltérően hajtják végre - tudósít az Uniós Agrárhírek. A javaslat célja a kémiai növényvédő szerek (peszticidek) - különösen a veszélyesebb hatóanyagokat tartalmazó - használatának és kockázatának csökkentése, az integrált növényvédelem (IPM) elterjedésének ösztönzése, valamint a kémiai növényvédő szerek kevésbé veszélyes és nem vegyi alternatíváinak használatának növelése a kártevők elleni védekezésben.
  • Minden hétre jut egy hír egy-egy egzotikus gyümölcsről, amelynek küszöbön az európai piacra való bevezetése. Most a Brazíliában és Ausztráliában őshonos jaboticaba (zsabotikába) került a figyelem középpontjába. A brazil szőlőfának is nevezett növény bogyóiból lekvár, ivólé és bor is készíthető. Részletek

  • A New Holland még 2013-ban mutatta be a metánmeghajtású traktor prototípusát, 2017-ben az amerikai Farm Progress kiállításon pedig egy „végleges” változatot is bemutattak a nagyközönségnek. Az eredeti tervek szerint 2020-ra készültek volna el az első gépek, ám mint oly sok másnak, a koronavírus-járvány ennek a projektnek is keresztbe tett. A New Holland végül 2022-ben jutott el oda, hogy ténylegesen is leszállítsa az első metántraktorokat a megrendelőknek. Részletek. A traktorról a gyártó weboldalán is olvashat.
Ösztöndíjfelhívás a 2024-25-ös tanévre
A Partium Falugazdász Hálózat a magyarországi Agrárminisztérium támogatásával ösztöndíjpályázatot hirdet a most kezdődő tanévre is.
Hírlevél 2024. július 24.
Gázolaj-támogatást igényelhetnek a gazdák, de aszálybiztosítás is segítheti a gazdákat. Vertikálisan "ültetett" eperfarmokkal kísérleteznek a nagyvilágban, az olasz bor pedig egyre nagyobb teret hódít. Pedig a Kárpát-Medence borai kitűnőek, erről bárki megbizonyosodhat a Bor a kastélyban rendezvényen, Nagykárolyban, július 27-28-án.
Hírlevél 2024. június 18.
Támogatást kaphatnak az erdőtulajdonosok. Nagyon alacsony a paradicsom nagybani ára, nem is érdemes betakarítani. Úgy tűnik jó lesz a mezőgazdasági év Romániában, még a várható aszálykárok ellenére is.
Cookie