×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Gyümölcstermesztés: egymástól is tanulnak a gazdák

2022.02.07 - 19:03
A gyümölcstermesztés, a gyümölcsösök gondozása, szakszerű metszése, koronaalakítása volt a témája a Partiumi Falugazdász Hálózat több, napokban tartott Bihar megyei rendezvényének. Érolasziban a barack- és a cseresznye, Örvénden az alma, a barack és a szilva metszését mutatták be az érdeklődőknek.

Micskén a Holland Alma cég képviselőivel közösen szerveztünk fajtaismertetőt, míg február 12-én, e hétvégén Hegyközszentmiklóson szőlőmetszési bemutatóra várjuk az érdeklődőket.

A január végi, február eleji kellemes, napos időt kihasználva egy héten belül három helyszínen is metszésbemutatóra, illetve fajtaismertetőre és termesztés technikai tanácskozásra hívták a gyümölcstermesztés iránt érdeklődő gazdákat a Partiumi Falugazdász Hálózat Bihar megyei falugazdászai.

Barackfák metszése Kécz Attiláék gyümölcsösében

Január 29-én Érolasziban – Antal József térségi falugazdász meghívására – Kécz Attila gyümölcsösében mutatták be az érdeklődőknek az őszibarack és a cseresznye metszési technikáját. A Székelyhídtól alig pár kilométerre húzódó öthektáros gyümölcsösben húsz barack-fajta található: a bő fajtaválasztékot az eltérő érésidővel és a termést tizedelő fagykitettséggel, fagyérzékenységgel indokolta a házigazda, aki agrármérnöki ismereteit a kolozsvári egyetemen szerezte. A metszésbemutatón kívül is volt miről kérdezgetni Attilát és a kertészmérnök végzettségű feleségét, Enikőt, hiszen a családi gazdaságban a fák oltásától, az utánpótlást szolgáló csemeték nevelésétől kezdve a telepítésen és a művelésen át a gyümölcs értékesítésével bezárólag mindent maguk végeznek.

metsyes5

Épp ezért szó volt a gyümölcsfák növényvédelmi kezeléséről, a sor és tőközök gépi műveléséről, a barackosok téli – több alkalommal megismételt – lemosó permetezésének szükségességéről, de beszéltek a nyár végi, ősz eleji zöldmetszés szerepéről is. A gazdák természetesen a Kécz-család gépparkjára is kíváncsiak voltak: a gyümölcstermesztésre, talajművelésre vásárolt gépeket, eszközöket a bemutató helyszínének közelében, célszerű kialakítású, könnyű szerkezetű gépszínekben tárolták.

A katlankoronára alakító metszés szabályait és fogásait Attila és Enikő különböző életkorú kajszi fákon mutatta be az érolaszi találkozóra ellátogató kéttucatnyi gazdának: a legelső lépéseket előbb egy-két éves csemetéken, a koronaszabályozás és a termőre-metszés fogásait a harmadik-negyedik esztendejében levő, ám – erőteljes növekedésével még az akácot is megszégyenítő– rózsabarackon, míg a fiatalító és a karbantartó metszés szabályait tizenkét éves – a gépi művelés miatt termőkarosra alakított – franciabarack fákon mutatták be. Mivel Attiláék cseresznye-termesztéssel is foglalkoznak, a metszés – amihez az olló mellett immár fűrészre is szükség volt – egy méretes termetű, Katalin fajtán prezentálták. Érdekes volt azt is látni, hogyan dolgoznak az akkumulátoros metszőollókkal és a hozzájuk csatlakoztatható toldókkal, ami Attila bevallása szerint megfizethetetlen könnyebbséget jelent használójának, kiváltképp, ha rövid idő leforgása több hektárnyi gyümölcsös koronáját kell rendbe tenni.

metsyes6

Intenzív almaültetvény gondozása Örvénden

Szintén a gyümölcstermesztés gyakorlati tudnivalóiból kaptak ízelítőt a gazdák a február 5-i, örvéndi metszésbemutatón is: a hangsúlyt ez alkalommal viszont az almafajtákra helyezték. Bucsás Sándor, Sebes-Körös völgyi falugazdász hívószavát sokan meghallották, így Dan Corbu tíz éve telepített, intenzív alma ültetvényén szervezett bemutatóra több mint harminc – jórészt fiatal – gazdálkodó jött el. A hangulatos, verőfényes napsütésben tartott szabadtéri eseménynek kellemes színfoltja volt, hogy a térségi falugazda, illetve a gyümölcsös tulajdonosa mellett az egykori állami gazdaság nyugalmazott igazgatója, idősebb Stelian Pantea is metszőollót ragadott.

metsyes1

A nyugdíjas szakember szemmel látható örömmel és kiváló pedagógiai érzékkel, türelmesen, részletekbe menően magyarázta a köréje tömörülő fiataloknak a gyümölcsfák metszésének szabályát és mikéntjét. A Corbu-farmon a gazdák az intenzív termelésből adódóan a törpealanyú, méteres tőtávolságú, huzalos támrendszerű, csepegtető rendszerrel felszerelt, orsós koronaformájú almafák metszési technikáját ismerhették meg, míg a 106-os alanyú alma, továbbá a szilva, cseresznye, kajszi, nektarin és őszibarack metszési bemutatójára pár perces séta után, Bucsás Sándor közeli gyümölcsöskertjében került sor. Sem az érolaszi, sem az örvéndi találkozókról nem tértek üres kézzel haza a gazdák, hiszen a szakemberektől kapott gyümölcstermesztési, gyümölcsfa gondozási tanácsok mellett a házigazdák a Partiumi Falugazdász Hálózat kiadványaival, valamint hasznos eszközökkel is megajándékozták a szerencséseket. A rendezvényt szervező falugazdászok a metszésbemutatók végén metszőollókat, oltókéseket, a vastagabb ágak eltávolítására alkalmas gyökérvágókat sorsoltak ki a résztvevő gazdák között.

metsyes3

Folytatjuk

A partiumi falugazdászok által szervezett metszésbemutatók a napokban újabb helyszíneken folytatódnak. Február 9-én, Szatmárhegyen Fehér Gyula és Fodor István Szatmár megyei falugazdászok az alma és a szilvafák koronaalakítását és termésszabályozását mutatják be. A találkozón a magyarországi Holland Alma Kft képviselői is részt vesznek, akik a kertekbe, gyümölcsösökbe ajánlott fajták mellett a gyümölcsök biotermesztési technológiájáról is részletesen tájékoztatják a gazdákat.

metsyes2

Február 12-én – Gődér Imre érmelléki falugazdász-társunk szervezésében – szőlőmetszési bemutatóra várjuk az érdeklődőket. A helyszín ezúttal a Székelyhídhoz közeli Hegyközszentmiklós lesz, ahol Erdei Mátyás kertészmérnök osztja meg tudását és gyakorlati tapasztalatait a borszőlős gazdákkal.

metsyes

Cookie