Tóth Andrea, a székelyhídi Gyermek Jézus Alapítvány igazgatónője kérte fel a Partiumi Falugazdász Hálózatot, hogy tanítsuk meg az intézetben felnövő gyermekeket gyümölcsfát ültetni, illetve gondozni. Kovács Szabolcs elnöke egyből igent mondott a felkérésre és engem bízott meg a projekt lebonyolításával. Az igazgatónővel közösen kinéztünk egy területet, amit alkalmasnak véltem gyümölcsösnek. Nagy lelkesedéssel megrendeltem a facsemetéket, azonban kiderült, hogy a Stubenberg-kastély kertje dendrológiai terület, így oda nem lehet gyümölcsfát ültetni.
Elkezdtünk más területet keresni, ahol kialakíthatjuk a gyümölcsöst – számomra elsődleges volt, hogy olyan hely legyen, amellett hogy megfelel a fásításra, ahol az elültetett kis facsemeték a gyermekek szeme láttára növekednek és válnak termővé. Csaba testvér ragaszkodott a székelyhídi strand területére való ültetéshez, de ezt nem láttam jónak, mivel egy vizes, lápos területről lévén szó, nem adottak az agrotechnikai, talajösszetételi feltételek a gyümölcsfaültetéshez. Tóth Andrea közbenjárására Csaba testvér személyesen fogadott és meghallgatta érveimet, így közösen egy olyan területet találtunk a csemetéknek, ami egy kötött, agyagos talaj, valamint átellenben van a gyermekotthonnal, így a gyerekek bármikor láthatják.
Március 20-án falugazdász társaimmal összegyűltünk: Bihar, Szatmár, Szilágy valamint Máramaros megyékből és minden egyes falugazdász egy-egy gyümölcsfát ültetett el közösen a gyerekekkel. A gyümölcsfák között van alma, körte, barack, cseresznye, hogy a gyerekek egész évben friss gyümölcshöz jussanak. Munkánkat siker koronázta, minden egyes facsemete meggyökerezett és elkezdett növekedni. Ígéretünkhez híven mi nem csak elültettük, hanem gondozzuk is a fákat, valamint ami még fontosabb: tanítjuk a gyermekeket. Májusban néhány falugazdász társammal lekaszáltuk a füvet a fák alól ,valamint tanítottuk a fiúkat kaszálni. Bucsás Sándor kollégám növényvédő szereket adományozott, így be is permeteztük a fákat.
Én, úgy érzem, mi sokkal többet kaptunk ezektől a gyermekektől, valamint az alapítvány munkatársaitól megbecsülést, odafigyelést valamint egy nagy adag szeretetett, ami sokkal több annál a néhány óránál, amit itt munkával eltöltöttünk.
Ezúton is köszönöm Csaba testvérnek, Tóth Andreának, valamint munkatársaiknak, hogy gondoskodnak ezekről a gyermekekről, vállalják ezt az áldozatos munkát a magyarságért.
Gődér Imre falugazdász