×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Ezért kell nyáron is metszeni a gyümölcsfákat

2020.07.23 - 17:12
Egyetlen gyümölcstermesztő vagy hobbikertész sem kérdőjelezi meg gyümölcsfák őszi metszésének fontosságát. Elenyésző azonban azok száma, akik a nyári metszést is végzik, pedig sok esetben hasznosnak bizonyulhat az eljárás.

 

Az első laikus kérdés, ami ilyenkor megfogalmazódik, hogy miért metsszünk nyáron? Milyen előnyt szolgál a nyári metszés? 

Számos megközelítés létezik a gyümölcsfák nyári metszésével kapcsolatosan, de mindnek ugyanaz a végkövetkeztetése.  Felismerni a gyümölcsfán azokat a hibákat, amelyek javításra szorulnak. A nyári metszés során nem szükséges a tavaszi durva metszést végezni, már az is hasznosnak bizonyul, ha a friss hajtásokat kissé visszavágjuk. A visszametszett ágak a lombkorona mennyiség csökkenéséhez vezetnek, amely következtében a fa szellősebb lesz, jobban átáramlik a lombok között a levegő, ezért megelőzhetjük a betegségek és egyéb fertőzések kialakulását. Mindezek mellett a ritkítás miatt a fán érő gyümölcsök minősége is jobb lesz, hiszen a fa felsőbb részein levő gyümölcsöket is jobban éri majd a nap ez által a gyümölcs édesebb, zamatosabb lesz.      

A levélmennyiség csökkenése azonban más okból is hasznosnak bizonyulhat, a fa növekedésére is hatással lehet, mivel a leveleken keresztül párolog el a nedvesség túlnyomó része, mérsékli a fa vízigényét. Ha a leveleket megritkítjuk a fa a gyümölcsök fejlődésére tudja fordítani víztartalékait, ami igencsak jól jöhet a forró, nyári kánikulában.  

Egy másik fontos előny a nyári metszésben, hogy a metszés által keletkezett sebek gyorsabban gyógyulnak a melegebb szárazabb időben, így kevesebb az esély a betegségek kialakulására is, hiszen ha az új hajtásokat nyáron kissé megritkítjuk, elriasztjuk a különböző kártevőket és növénybetegségeket, amelyek egyébként a fülledt, tömött lombozatot kedvelik. Ezek mellett a nyári metszésnél rögtön működésbe lépnek a fára jellemző védekező mechanizmusok, melyek a sérült rész szöveteit a levegő beáramlásától és a kórokozók (korhadást okozók) behatolásától megvédik. És a vágás helyén késés nélkül elkezdődik a faseb képződése, hogy a sérülést a lehető leggyorsabban benője.

Előnyként mindezek mellet felhozható az is, hogy a nyáron elvégzett metszés gyengítő hatása erősebb, mint a télié, vagyis a hajtások erőteljes növekedését nagyobb mértékben tudjuk csökkenteni, ha nyáron végezzük a visszametszést. 

 

Mire fontos odafigyelni nyári metszés alkalmával? 

Van egy néhány szabály amelyet érdemes betartani annak érdekében, hogy ne tegyünk kárt növényeinkben az év ezen szakának metszésekor.

Elsősorban semmiképp nem ajánlott a metszést esős, nyirkos vagy nagyon magas páratartalmú időben végezni, mivel ilyenkor nagyobb az esélye a gombás fertőzések megjelenésének.

Másodsorban pedig minden egyes fa metszése után fertőtlenítsük a metszőollónkat denaturált szesszel, megakadályozva ezáltal a különböző betegségek egyik fáról a másikra való továbbterjedését. 

 

Milyen nehézségekbe ütközhetünk? 

Az egyetlen nehézség mindössze annyi, hogy a levéllel borított lombkorona sokkal nehezebben áttekinthető, mint tavasszal, amikor még a fa kopasz állapotában van. Így a fa formálását és metszését jobban át kell gondolni, jobban oda kell figyelni annak metszésekor. 

Nyári metszés, lépésről lépésre:

1. Lépés. Fontos először szemügyre venni a fát és eltervezni a munkát. A legfontosabb lépés azoktól az ágaktól való megszabadulás, amelyek élettelenek, elszáradtak, sérültek vagy valamilyen betegség jeleit mutatják. Ha eltávolítottuk száraz és beteg ágakat, meg kell szabadulnunk az erősen felfelé törekedő vízhajtásoktól is. Emellett, ha találunk olyan befelé vagy keresztbe növő hajtásokat, amelyeket a tavaszi metszéskor elmulasztottunk valamilyen okból levágni azt most mindenképp tegyük meg. 

2. Lépés. A metszést igénylő hajtások az idei új hajtások, amelyeket arról ismerünk fel, hogy a főágakról ágaznak el és körülbelül 18-23 cm hosszúak. Vágjuk ezeket vissza Nagyjából 3-4 levéllel a tavaly nőtt ágszakaszok felett. A csúcshajtást vágjuk vissza a felére, ennek köszönhetően elősegítjük az oldalhajtások kifejlődését és visszafogjuk a fa ellenőrizhetetlen növekedését is. 

3. Lépés. Vigyázzunk arra, hogy a metszés helye egy-egy levélhónalj fölé essen, és attól ferdén eltartson. Rövidítsük meg az összes oldalhajtást, és csak azokat hagyjuk érintetlenül, amelyek a fa esztétikus szerkezetének kialakításához szükségesek.

4. Lépés. Ha olyan hajtást látunk, amely tavaly megmetszett elágazásból nőtt ki, az idén nőtt hajtásrészt egy levélnyire vágjuk vissza. A friss fás hajtásokat azonban ha lehet ne metsszük le. 

5. Lépés. Metszéskor az egyik legfőbb célunk, hogy a gyümölcsöket tartó, bütykös kis termőnyársak körülbelül 10 cm-re essenek egymástól. A túlzsúfoltan nőtt termőnyársak ritkítására a hideg hónapok az ideálisak, mindazonáltal, ha szükséges, nyáron is végezhetünk némi ritkítást annak érdekében, hogy az érő gyümölcsöket több napfény érje.


A nyári metszést leginkább a következő gyümölcsöknél ajánlott elvégezni: 

  • • Alma
  • • Birsalma
  • • Cseresznye
  • • Eperfa
  • • Körte
  • • Nektarin
  • • Őszibarack
  • • Kajszibarack
  • • Szilva

 

Nagy Mátyás, falugazdász

Forrás: 

https://www.gardenersworld.com/plants/pruning-fruit-trees-in-summer/

https://www.starkbros.com/growing-guide/article/fruit-tree-care-summer-pruning

https://hobbikert.hu/magazin/hogyan-metsszuk-az-alma-es-a-kortefat-nyaron.html

 

 

Cookie