×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Érmellékre érkezett a Digitális Agrárakadémia

2022.11.17 - 19:28
A gyümölcsösök fagykármegelőzéséről, valamint a gyümölcsfák metszéséhez, korona alakításához szükséges tudás online elsajátításáról szerezhettek értékes információkat a gazdák csütörtökön Érmihályfalván, a Digitális Agrárakadémia előadás-sorozat első partiumi állomásán.

A Partiumi Falugazdász Hálózat vendéglátásában, első partiumi állomásaként Érmihályfalvára érkezett november 17-én a magyar kormány Digitális Agrárstratégiájába illeszkedő Digitális Agrárakadémia. A tematikus találkozókon a mezőgazdaság különböző szakágazataiban alkalmazható digitális megoldásokkal, innovációkkal, precíziós gazdálkodási eszközökkel, technológiákkal ismerkedhetnek a gazdák.

A Digitális Agrárakadémia megvalósulását a Digitális Jólét Program, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem, a Széchényi Egyetem, valamint az Állatorvostudományi Egyetem támogatja, az erdélyi és partiumi kiteljesedését pedig a Partiumi Falugazdász Hálózattal partnerségben a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete segíti. Az érmelléki találkozón a fagykármegelőzést szolgáló készülékekről és agrometeorológia szenzorhálózatról, valamint a MetszONline interaktív, digitális metszés-oktatási tanfolyamról volt szó, amiket a debreceni eKÖZIG Zrt munkatársai mutattak be a Bihar, Szatmár, Szilágy és Máramaros megyéből összesereglett falugazdászoknak és a társaságukban érkezett gazdálkodóknak.

digi.JPG

A MetszONline valójában egy összetett, profi gyümölcstermesztőknek és hobbi kertészeknek egyaránt hasznos elméleti és gyakorlati tudást eredményező online gyümölcsfa-metszési tananyag. A kurzusok révén egyszerűen, érthetően, de mégis szakszerűen sajátíthatják el a különböző fajtájú, koronaformájú és korú gyümölcsfák alakító, karbantartó, fiatalító metszés-technológiáját, termesztési és fitotechnológiáját a gazdák – mutatott rá az érmelléki hallgatóságnak Molnár Bianka, a cég kertészmérnök szakembere. A MetszONline lényegében digitálisan elérhető metszési tudástár, szakmai leírásokkal, több mint 400 szakkifejezést tartalmazó fogalomtárral, illetve a koronaalítás lépéseit és hogyanját részletesen bemutató képekkel, ábrákkal. A platform a professzionális gyümölcsészek mellett a hobbi kertészekhez, gyümölcsfa tulajdonosokhoz is szól: utóbbiak leegyszerűsítve találják meg azt a tudást, ami gyümölcskertjeik ápolásához, gondozásához szükséges.

digi1.JPG

Az online tananyaghoz gazdag képanyag társul: a több mint 5 ezer fotó a különböző fajtájú és koronakialakítást igénylő gyümölcsfákat metszés előtti és utáni stádiumában mutatja be, de a metszési elv megértéséhez természetesen arról is részletes magyarázatot kapnak a gazdák, hogy a metszés során az ágakat, ágrészeket honnan és miért távolították el. A modulok végén teszteken, virtuális metszési feladatokon ellenőrizhetik frissen szerzett tudásukat a résztvevők, legyen szó akár az alma, a körte, cseresznye, megy, szilva, vagy akár a barack és a kajszi metszési ismereteiről. A különböző fajták persze eltérő metszési eljárásokat igényelnek. Az almafák gondozását például 4 fejezetben, ezen belül 41 alfejezetben és 36 galériában taglalják a szerzők, az általános ismeretekből kiindulva a metszés módján és a kör alapterületű koronák alakítási és fenntartási praktikáin át a leggyakoribb metszési hibák bemutatásáig. A fejezet végén 5 vizsgatétel révén ellenőrizhetik az almafák koronaalakítása terén szerzett ismereteiket a résztvevők. A metszONline tartalmához, tananyagaihoz kötött időszakra szóló előfizetés révén juthatnak az érdeklődők.

digi3.JPG

Az érmihályfalvi agrárakadémián szó volt az AgroNetwork névre keresztelt komplex, együttműködő agrometeorológiai szenzorhálózatról. A gyümölcsösben kihelyezett mérőállomásokat akár használt étolajjal is üzemeltethető hőkályhák egészítik ki, amik 12-18 méteres sugarú körben fejti ki fagykár megelőzési hatásukat, azaz egy-egy egység nagyságrendileg 4 áras terület védelmére képes. Egy hektár gyümölcsös fagykárvédelmét 20-25 hősugárzót alkotó hálózat fed le. A bemutatón leszögezték: a fagykár megelőzésnél nem csupán a pontos időjárás-előrejelzésről, a gyümölcsösbe kihelyezett légfúvó kályhák és öntözés vezérlés autonóm indulásáról van szó, hanem arról is, hogy a mérőállomások képesek legyenek külön kezelni a növények fenológiai fázisait, illetve az ehhez kapcsolódó fagyérzékenységet.

digi4

A Digitális Agrárakadémia partiumi előadás-sorozata november 19-én Szatmár megyében folytatódik. Szombat délelőtt 10 órától, a csanálosi kultúrotthonban Kövesdi József a modern mezőgazdaságban alkalmazott digitális megoldásokról tájékoztatja az érdeklődőket.

Cookie