Lassan ellenőrizhetik bankszámláikat azok az állattenyésztő gazdák, akik törzskönyvezett, minőségi juh- vagy szarvasmarha-állománnyal rendelkeznek. A hazai állattartóknak, a COVID mellett kínált legjelentősebb támogatási jogcím, a termeléshez kötött uniós állattenyésztési támogatás (SCZ) folyósítását a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) ugyanis megkezdte.
Adrian Pintea, az APIA vezérigazgatója szerdán azt is elárulta, hogy január 20-áig az ügynökség országos szinten a támogatásra jogosult gazdák számára több mint 174 millió euró kifizetését engedélyezte. Az uniós állattenyésztési kiegészítő támogatást a 2021-es esztendőre szóló igényléseik nyomán kapják a gazdák.
A legnagyobb egyedenkénti támogatás a tejtermelőket illeti, akik fejősteheneik után egyedenként 360,35 euróra, azaz több mint 1780 lejre számíthatnak. Nem járnak rosszul a húsmarhatartók sem: esetükben az aktuális egyedenkénti támogatás mértékét 256,40 euróban, átszámítva állatonként 1268 lejben határozta meg az APIA. A törzskönyvezett juh és kecske-állománnyal rendelkező gazdák markát egyedenként 17,24 euró, átszámítva 85,31 lej üti.
A prémiumnak is nevezett állattenyésztési támogatásból a bivalytartók is részesülnek: a múlt esztendőre járó támogatás bivalyteheneik után egyedenként 158,61 eurót, azaz közel 785 lejt jelent.
Az uniós állattenyésztési támogatások kifizetése a partiumi gazdálkodók számára is nagyon jó hír. Az APIA honlapján elérhető adatok alapján – ami még a 2021. decemberének végén kifizetésre engedélyezett gazdák helyzetét tükrözi – az uniós támogatási jogcímekből a Bihar megyei állattartók több mint 6,25 millió euróval, a Szatmár megyeiek 5,23 millió euróval, a Szilágy megyei állattartók pedig 5,428 millió euróval részesültek. A legjelentősebb támogatási összegeket – több mint 2 millió eurós nagyságrendben – mindhárom megyében a tejtermelők és a juhtenyésztő gazdák vághatták zsebre.