A szentmisét követően a vitézi rend vezetésével, zászlók alatt vonult az ünneplő sokaság a plébánia udvarába, ahol dr. Vitéz Geréb Miklós ünnepi beszédét követően Körösi Viktor Dávid, Magyarország kolozsvári főkonzulátusának munkatársa arról beszélt, hogy a költő és a borász Csávossy emléke nem csak Erdélyt gazdagsága, hanem az összmagyarság büszkesége egyaránt.
Farkas Zoltán, az RMGE volt ügyvezető elnöke, valamint egykori munkatársként és jóbarátkánt emlékekezett meg, valamint az ifj. Csávossy György édesapja emlékére írt versét olvasta fel, Molnár Júlia Mónika, a dédunoka Csávossy-verset szavalt, végül Tóth Tibor református lelkész és Szász János katolikus plébános áldásával zárult az ünnepség.
A Partiumi Falugazdász Hálózat nevében Kovács Szabolcs szervezeti vezető helyezte el a megemlékezés koszorúját.
Csávossy György és a Partium
Nagyon sok szálon és nagyon sok mindenben kötődik Csávossy György a Partiumhoz és azon belül is Nagykároly és vidékéhez. A szakértő 16 éven keresztül járt Nagykárolyba, ahol – többnyire borversenyek alkalmával – tanácsokkal látta el a gazdákat és segítette őket a fejlődésben.
Csávossy György borászati eljárások kidolgozója, 12 új, nagy terméshozamú szőlőfajta kitermesztője, főiskolai tanár. Ugyanakkor író, költő is, akinek számos kötete jelent meg. Rengeteg idejét szánta a nagykárolyi és környéke szőlészetének, borászatának a tökéletesítésére és a kulturált borfogyasztás népszerűsítésére. Ő tanította meg a nagykárolyi szőlősgazdákat, hogyan legyenek igényesek bor dolgában, megtanította őket versenyek szervezésére, a prezentálásra, a bor civilizált és alázatos élvezetére.
A temesvári születésű szakíró, tudós és közéleti személyiség, aki elsősorban borásznak vallotta magát, 1931-ben Csávoson kezdte diákéveit, majd 1936 és 1937 között a Temesvári Piarista Gimnáziumba járt. Felsőfokú tanulmányait a temesvári Műszaki Egyetem Mezőgazdasági karán, illetve a kolozsvári Mezőgazdasági Intézetben végezte, majd mezőgazdasági mérnöki szakképesítést szerzett 1949-ben.
Akkortól oktatott borászatot a bihardiószegi Szőlészeti Szakiskolában, 1953-tól pedig a Csombordi Kertészti Középiskolában. 1986-ban történt nyugdíjba vonulásáig a Kolozsvári Mezőgazdasági Egyetem kertészeti tagozatának előadótanára, a borászati tanszék vezetője volt.
Díjak, elismerések: Aranytoll (2001) Az Aranytoll életműdíjat a Magyar Újságírók Országos Szövetségének Elnöksége és Választmánya alapította 1978-ban, amelyet a több évtizedes újságírói pályafutásuk alatt érdemes és kiemelkedő munkát végzett újságíróknak adományoz, elsősorban a nyugdíjas kollégáknak, életművük elismeréseképpen.
A Magyar Érdemrend lovagkeresztje (2009) a magyar állam által adományozható legmagasabb kitüntetésnek, a Magyar Érdemrendnek az osztálya.
Forrás: https://hu.wikipedia.org
http://romkat.ro/2021/06/20/csavossy-gyorgyre-emlekeztek-nagyenyeden
Kovács Szabolcs falugazdász