×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Hírek

Beszámoló az Öko Bio Agrárakadémiáról

2019.10.09 - 12:07
A biogazdálkodás századában vagyunk!

A Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület és az Identitas Alapítvány. a PMN keretein belül megszervezte az idei 5. Agrárakadémiát. Ez az agrárakadémia a biotermesztésre helyezte a hangsúlyt, hiszen a biogazdálkodás századában vagyunk. Napjaink varázsszava a „bio-”, „öko-” vagy „organikus”; aki csak teheti, igyekszik ilyen élelmiszereket vásárolni, elkerülendő, hogy újabb vegyszeradagok jussanak a szervezetébe, még akkor is, ha többet kell fizetnie értük. Az esemény szeptember 19-én került megrendezésre Szatmárnémetiben, az Iparos Otthonban. Az eseményen több mint 60 személy jelent meg, akik rengeteg új és hasznos információval távoztak a rendezvény helyszínéről.

 

 

Az Agrárakadémia előadásai azt járták körbe, pontosabban ismertették a gazdákkal és érdeklődőkkel, hogy mit is fed a biogazdálkodás, van-e létjogosultsága modern korunkban, milyen támogatási lehetőségek állnak annak a termelőnek a rendelkezésére, hogyan tudnak a sertés- és marhatelepeken biomódszerrel harcolni a legyek ellen, illetve hogyan lehet a talajok tápanyag ellátását bio módon javítani. Az Iparosotthon nagytermében egybegyűlteket elsőként Kovács Szabolcs, a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület elnöke köszöntötte, hangsúlyozva: míg a XX. század a kemikália százada volt, a XXI. a bio- és ökogazdálkodás százada lesz, amelynek alapszava az egészség; az emberek, az állatok, a növények, zöldségek-gyümölcsök s végső soron az egész Föld egészsége. Ez után Magyar Lóránd képviselő úr, az Agrárakadémiák ötletgazdája köszöntötte a az esemény résztvevőit.

„Szívügyem a biogazdálkodás” — summázta rögtön a legelején Ladó Hunor székelyföldi falugazdász, röviden bemutatva az ökogazdálkodás történetét, amelynek gyökerei 1924-ig nyúlnak vissza. A biogazdálkodásra érvényes jogszabályok és meghatározások összefoglalására (amelyek világszerte ugyanazt jelentik és fedik le) viszont 1972-ig kellett várni — nem mellékesen e meghatározások alapján ma Európában 10,2 millió hektár viselheti a „minősített terület” besorolást (Romániában az össztermőterület alig 2,5%-a). Egy-egy növényvédő szer alkalmazási élete rövid, pár év alatt rájönnek, hogy iszonyú egészségkárosító hatásai vannak, és gyorsan kivonják a forgalomból, de vannak olyan szerek is, amelyeket nincs mivel helyettesíteni, így kénytelen-kelletlen használják azokat, s valószínűleg ez is közrejátszik abban, hogy Európában kiemelten gyorsabban romlik a talaj, mint ahogy képződik. Az ökogazdálkodással szemben gyakoriak a tévhitek, és sokak számára maradiságot jelent a műtrágya, különböző vegyszerek nem alkalmazása, pedig a gazdasági előny már startból megmutatkozik (átlagosan 50%-os plusz a termék áránál), és már most hatalmas a kereslet az ökogazdálkodás úgynevezett „tiszta” állatai iránt.

 

Albert Imre Bioterra-igazgató előadásában a romániai biogazdálkodás jelenlegi helyzetét járta alaposan körbe, kezdve attól, milyen kritériumok alapján is lesz valaki ökogazdálkodó, a termékeken megtalálható címkéken/védjegyeken át, amelyek jelzik, hogy az az alma vagy paradicsom valóban leellenőrzött biotermék, egészen az átállási időszakban és ökominősítésben lévő területek hektáronként igényelhető támogatásáig. Európai viszonylatban Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban zajlik a legnagyobb területeken a biogazdálkodás, de 2010 óta Románia is sokat fejlődött — jelenleg 306 000 hektár gyümölcsös, 15 000 hektár szőlős minősített terület, 122 000 tanúsított ökológiai méhcsalád van. Mindezen pozitívumok ellenére a romániai biotermék imázsa gondokkal küszködik a nemzetközi piacon: kevés a termelő s a feldolgozó egyesület, ráadásul az ellenőrző és minősítő szervek közül párnak alacsony a hitelismertsége.

 

Az elméleti előadások után két gyakorlatiasabb témára került sor. Az Czirbus Olivér, a BIO-CIVIS Greenkontroll Kft munkatársa a biológia légykontroll folyamatáról és hatékonyságáról beszélt a hallgatóságnak. A BIO-CIVIS által kitelepített hasznos rovarok bemutatására került sor, amelyek valamennyi gazdasági haszonállat (sertés, baromfi, szarvasmarha, ló, juh, nyúl, stb.) tartása során jelentős számban keletkező legyeket nagy hatékonysággal írtja.


A folyamatosan romló talajok feljavítására Fodor Gábor, a Gabospic Kft munkatársa hozott hatékony és működő alternatívát. A különböző baktériumok, illetve bio szerek alkalmazásának segítségével a talajok sokkal hamarabb regenerálódnak, hamarabb bontják le a szerves tápanyagot, megelőzve így az esetleges betegségek kialakulását.

 

Az eseményt a Communitas Alapítvány és az Agrárminisztérium támogatta.

 

Cookie