×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

Alternatív növényvédelmi megoldások a biogazdálkodásban

2020.11.05 - 18:57
Sokan úgy gondolják, hogy a növényvédelem és a biogazdálkodás szöges ellentétben áll egymással. Épp ennek az ellenkezője igaz: az ökológiai növénytermesztés a növényvédelem kifinomultabban alkalmazott, magasabb rendű formája.

 

Sokan úgy gondolják, hogy a növényvédelem és a biogazdálkodás szöges ellentétben áll egymással. Azonban épp ennek az ellenkezője igaz: az ökológiai növénytermesztés/kertészet nem más, mint a növényvédelem kifinomultabban alkalmazott, magasabb rendű formája. Alább olyan megoldásokat, anyagokat ismertetek, amelyek alkalmazása megengedett a biogazdálkodásban.

 

Az ökológiai termelésben használható fontosabb növényvédő szerek:

 

Réztartalmú anyagok

 

Alkalmazható: baktériumos és gombás betegségek ellen.

 

Hatáskifejtés: a baktérium és gombasejtek által nagy mennyiségben felvett rézionok blokkolják az enzimek működését a mikroorganizmusok anyagcseréjében. A réz ugyanakkor beindíthatja a növény önvédelmét is.

 

Hatékonyság: alacsonyabb hőmérsékleten hatásosabb. A különböző rézkészítmények hatásukban alig különböznek egymástól, de a kristályformától és mérettől függ a hatékonyság, illetve a perzselésveszély. A legalacsonyabb rézterhelés mellett a legnagyobb hatékonyságot a réz-hidroxid készítmények adják.

 

 

Kén, mészkénlé

 

Alkalmazható: varasodás és lisztharmat ellen valamint levélatka-gyérítő mellékhatása is van.

 

Hatáskifejtés: nedvesség, fény és oxigén hatására a gombák számára mérgező, növekedést gátló hatású kén-dioxid képződik. A mészkénlé esetében az erősen lúgos kémhatás is csökkenti a gombák életfeltételeit. A kénmolekulák, amelyek behatolnak a gombafonalakba, belülről pusztítják el azokat.

 

Hatékonyság : Minél magasabb a hőmérséklet (25 °C-ig), annál jobb a hatásfok. 12 °C alatt a hatás nem megfelelő, 25 °C felett a magas párolgási arány miatt a hatás csak rövid idejű. Kedvező körülmények között a hatás 6-12 napig tart. Nagyon jó atkaölő hatású, magas felhasználási mennyiség mellett és rövid kezelési intervallumban alkalmazva a kártevő atkákat is elpusztítja .

 

Káliszappan

 

Felhasználható a szőlőben lisztharmat (Erysiphe necator) és szürkepenész (Botrytis cinerea) ellen, valamint úgynevezett tapadásfokozóként gomba- és rovarölő szerek megtapadásának javítására, valamint az élő károsítók, például levéltetvek, atkák, levélbolhák, fizikai távoltartására és eltávolítására szolgál.

 

Sebkezelő, méhviasz

 

Felhasználható a metszett felületek csapadékkal és kórokozókkal szembeni védelmében.

 

Hatékonyság: sérülések, metszlapok benövésének és gyógyulási folyamatának serkentése.

 

Illóolajok

 

Az illóolajok elsősorban a természetes antimikrobiális hatásuk miatt kerültek az alternatív növényvédő szerek listájára. Hatékonyan képesek fellépni a növényi vagy raktári károsítók ellen úgy, hogy a környezetet és az ökológiai folyamatokat nem terhelik jelentősen. A természetes terpenoid komponensek a hagyományos vegyszerekkel ellentétben kis lebomlási idővel rendelkeznek, így nem képesek feldúsulni a környezetben és a táplálékláncon keresztül a fogyasztó szervezetét sem veszélyeztetik. Az illóolajokban található összetevők szinergista hatással rendelkeznek vagyis egymás hatását felerősítik.

 

A Neem olaj vagy Azadirachtin

 

A neem az indiai orgona Azadirachta indica népszerűbb neve, a neem olaj pedig ennek az örökzöldnek a gyümölcseiből és magvaiból készül. Az indiai orgona Indián kívül Dél-Ázsia több részén, illetve Afrika bizonyos területein terem. Az indiai orgona olaja megzavarhatja a rovarok szaporodási ciklusát, gátolhatja táplálkozásukat. Az azadirachtin táplálkozásgátló, csökkenti a rovarok termékenységét és gátolja a vedlést akár azonnal el is pusztulhatnak tőle.

 

Narancsolaj

 

A narancsolaj, mint illóolaj rendkívül erős dehidratáló (vízelvonó) hatású, amely kiszárítja a lisztharmat gombafonalait, gátolva ezzel a fejlődésüket. A narancsolaj kiszárító hatása jól kihasználható a kis méretű, puha kitinburkú kártevő rovarokkal szemben os. Ha egy ilyen rovar (például levéltetű, liszteske vagy tripsz) kontaktusba kerül a narancsolajjal, külső kitinváza fellazul. A fellazult kitinburok a rovar testnedveit átengedi, így a kezelés után nem sokkal a lágy kitinvázú rovar egyszerűen kiszárad. A kiszárító hatás nem csak a lágy testű rovarokon jelentkezik. A szintén kitint tartalmazó gombafonalak, gomba csíratömlők hasonlóan járnak a narancsolajas kezelés hatására mint a puha kitinvázú rovarok. Így a narancsolaj egyes gombabetegségek megelőzésében is segítségünkre lehet.

 

A Badacsonyban élő Pap család 8 éve foglalkozik gyümölcstermesztéssel, 4 éve biogazdálkodásban, összesen 4,70 hektáron. Kajszi barackot, őszi barackot, cseresznyét, almát, körtét, málnát és szedret. A település jellegzetessége, hogy minden évben van cseresznye és barack termés, még akkor is ha a megye más részében nincs. Két a termést feldolgozott formában is értékesítik: aszalt gyümölcs, lekvár és dszem formájában is.

 

 

Az idei baracktermésük nagy veszélyben volt, mivel a nyár eleje nagyon csapadékos volt, ami kedvezett a levéltetvek elszaporodásának. Mivel a gyakori esőzések miatt gyakorlatilag lehetetlenné vált minden munkálat elvégzése a gyümölcsösben, így a kezelések is elmaradtak. A tetvek időközben nagymértékben elszaporodtak és egyre nagyobb károkat okoztak a fák levelein, teljes mértékben ellepték a fákat. Mivel a helyzet kezdett súlyossá vállni, sürgősen megoldást kellett találniuk. Mindenképp olyan terméket szerettek volna használni, amelynek alkalmazása megengedett a biogazdaságban és a környezetet is kíméli. Hosszas keresgélés és tanulmányozás után találtak rá a Neem olajra. Közben az időjárás is kedvezőbbre fordult és lehetőség nyílt a permetezésre is.

 

Mivel a levéltetvek túlságosan elszaporodtak, a neem olajból 0,7 % os koncentrációt használtak. A permetezést követő nyolcadik nap után azt tapasztalták, hogy a tetvek mozgása lelassult és a tizedik napon már nem mozogtak. A kezelést 14 nap elteltével megismételték és valóban hatásosnak bizonyult így a termést sikerült megmenteni, az 1,87 hektáros területen 15000 kg termést szüreteltek.

 

Forrás: Ökológiai Kutató Intézet – Növényvédelem az almatermésűek ökológiai termesztésében

 

Erdei Andrea falugazdász

[email protected]/0746 111 075

 

Cookie