×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

A Szimentáli-fajta Egyesület programjai

2020.07.15 - 12:47
Július elején két fontos hír jelentette be az ACVBR SIM egyesület. Mondhatni mérföldkő lesz ez a hazai szimentáli fajta nemesítésében, komoly alap a gazdák számára.

A rendszerváltás után a nemesítés és annak nyilvántartása bomlott darabjaira, vált semmivé mind a munka, mind pedig az iratok érétke. Próbálkozások voltak, de állami szintről, ami a gazdák ellenállásába ütközött. A szakmában dolgozóként értetlenül álltunk e jelenség előtt. Közben megindult 2010-től a nagyobb mennyiségű MSC-import. Mint minden, ez is hozott jót is, rosszat is. Sok kiváló bika lett így elérhető a hazai gazdák számára, igaz most már magasabb áron. Viszont teljesen megszűnt a fiatal bikák felvásárlása a hazai tenyésszállomások részéről. Ezzel pedig bevételi forrástól estek el a gazdák.

 

 

Július elején két fontos hír jelentette be az ACVBR SIM egyesület. Mondhatni mérföldkő lesz ez a hazai szimentáli fajta nemesítésében, komoly alap a gazdák számára.

 

Az első hír a egyesület részéről az, hogy a 2014-től újraindult STV (saját teljesítmény vizsgálat, vagy COP-ként is ismert) nyomán most érett meg a helyzet, hogy a szimentáli vegyes fajta állományt genetikailag bevizsgálják. A gazdák felelőtlen fajtakereszteződéseit, a harminc év összevisszaságát tisztázni kell. Ki kell válogatni a jó minőségű tenyésszállományt, a fajta és nem utolsó sorban a gazdák érdekében.

 

Vizsgálat alá kerülnek elsősorban azok az állományok, amelyekbe 2014-től időt, energiát és nem mellesleg pénzt fektettek be a szimentáli fajta nemesítése érdekében. Ezek a gazdák jó minőségű bikától használtak magot, így mára már egy mondhatni alapállomány alakult ki a gazdaságukban.

Majd lassan több gazdaságba elérnek, minden jószág sorra kerül. Azok számára, amelyek most csak a mellékadatbázisban (secțiunea secundară, vagyis B pedigree) jelennek meg, azért is fontos ez, mert az utódaik így bekerülnek a főtörzskönyvbe.

Amint olvassák, csak az STV-be szereplő állatokról értekeznek. A kisháztáji gazdaságok, amelyek nem tagjai az egyesületnek, azok ebből kimaradnak. Azok az állományok elértéktelenednek. A mostani gazdasági viszonyokat figyelembe véve azon sem lepődök meg, ha felszámolódnak, eltűnnek.

 

A jó dolgok akkor történnek, ha valaki tervez és dolgozik. A szimentáli fajta egyesület belendült és így a fenti jó hírnek folytatása lesz.

 

A Méhkertek (Stupini, ma már Brassó egy külterülete) – Brassó megyében működő ACVBR SIM egyesület, idén szeptemberben indít egy fiatal bika felvásárló programot.

Kezdetben meghirdették mintegy 100 darab maximum 3 hónapos, 100kg-os borjú felvásárlását, előre értesítve a gazdákat. Az STV-ben szereplő szimentáli tehenektől, adott bikától született borjakat vásárolnak csak. A kiválasztott bikák az egyesület tulajdonában vannak, tesztelés alatt. A program folytonosságát ígérik, ami nem lehetetlen, mert a fiatal bikák tesztelése állandó feladat. Minden évben újra indul a kör, mindig lesz (lenne) új bika, amit vizsgálni kell. A bika magot az egyesület ingyen osztja ki a gazdáknak.

A felvásárlási ár 5 euro/kg + áfa lesz. Ez nagyon jó árnak számít a szimentáli fajtának.

Vetekedni fog a felvásárlási ár a nagy, nyugati-elismert húsfajták árával. Nagy lépés lesz a szimentáli fajta piaci helyének újraértékelésében. Természetesen az apasági-anyasági vizsgálat alap ebben az esetben is. Nemhiába jelent meg a két hír egyszerre. A dolgok összefüggnek. A kor technológiai lehetőségeit ki kell használni. A genotípus vizsgálata a tenyészbikáknál már alapkövetelmény kell legyen minden gazdánál.

 

Bartha Károly , falugazdász

0728 976 993

forrás: ACVBR SIM facebook

 

Cookie