×
Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület
Tudásmorzsa

AZOTER®-L az első endofita levél-baktériumtrágya

2021.01.14 - 23:16
Egy új fejlesztésű, hagyományos termesztésben és biogazdálkodásban egyaránt alkalmazható levél – baktériumtrágyát szeretnék bemutatni, mint újdonságot, amelynek használatával csökkenthető a nitrogéntartalmú műtrágyák felhasználásának aránya a növénytermesztés során.

 

 

Az AZOTER-L olyan levél-baktériumtrágya, amit állományban, levélfelületre permetezve kell kijuttatni. A speciálisan erre a célra kifejlesztett endofita baktérium a levél légzőnyílásain keresztül bejut a növény szövetébe és ott folyamatosan megköti a levegő nitrogénjét, így serkenti a kultúrnövény növekedését. Az AZOTER®-L levél-baktériumtrágya Herbaspirillum endofita nitrogénkötő baktériumok segítségével kb. 30-40 kg/ha nitrogén hatóanyagot tud átadni a gazdanövénynek.

 

Az AZOTER®-L felhasználható minden szántóföldi kultúrában a növény felületére állománypermetezéssel a tenyészidőszak során kijuttatva. Ehhez nem szükséges speciális kijuttató egység, a hagyományos szántóföldi permetezőgéppel az AZOTER®-L-t 10 l/ha dózisban min. 300 l/ha vízmennyiséggel könnyedén ki lehet permetezni. A permetlé elkészítéséhez klórmentes vizet használjunk. Az AZOTER®-L minden olyan készítménnyel jól keverhető, amelynek nincs baktérium- és gombaölő hatása.

 

Mikor javasoljuk az AZOTER®-L levél-baktériumtrágya kijuttatását?

A permetezést akkor javasoljuk elvégezni, amikor az állomány borítottsága nagyobb, mint 75-80% és a növény már nagy lombfelülettel rendelkezik.

  • gabonáknál, repcénél: szárba indulástól a zászlós levél megjelenésig

  • kukoricánál, napraforgónál, szójánál: 6-10 leveles állapottól virágzás megjelenésig

  • lucernánál: növekedési szakaszban

 

 

Mire hat az AZOTER®-L levél-baktériumtrágya?

  • a vegetatív részek – hajtások, levél – és a zöld termés növekedését biztosítja

  • segíti az asszimiláló felület kialakulását

  • részt vesz az aminosavak, fehérjék, nukleinsavak felépítésében

  • az endofita nitrogénkötő baktérium gondoskodik a növény folyamatos, optimális nitrogén-ellátásáról

  • a folyamatosan biztosított nitrogén magasabb nyersfehérje-tartalmat eredményez

  • növeli a szemtelítődést és a termés mennyiségét

  • javítja a termény besorolási minőségét

 

Az AZOTER®-L levél-baktériumtrágyával a nitrogén tartalmú lombtrágyák használata jelentősen csökkenthető. Az AZOTER®-L természetesen jól keverhető egyéb lombtrágyákkal, de azoknak össz nitrogén tartalma ne haladja meg a 2-4 kg/ha-t. Azokat a mikroelemeket, amelyek tartalmaznak baktérium- vagy gombaölő hatóanyagokat (pl. kén, réz, klór), csak az AZOTER®-L kipermetezése előtt vagy után egy héttel javasoljuk kijuttatni.

 

Miben különbözik az AZOTER®-L a nitrogén tartalmú lombtrágyáktól?

  • Kevésbé függ az időjárástól, mert permetezést követően gyorsan beépül a növénybe, ott él és szaporodik mindaddig, amíg a növény nedvkeringése fennáll.

  • Nem perzsel, hatását folyamatosan fejti ki, nem függ a talaj pH-jától.

  • Nem veszélyes emberre, környezetre, talajszerkezetre, talaj mikroelem-tartalmára és a természetes vizekre, felhalmozódó nitrát nincs.

  • Engedélyezett bio termesztésben.

 

Miben különbözik az AZOTER®-L levél-baktériumtrágya a talaj-baktériumtrágyáktól?

A talajbaktériumok – mint például az AZOTER®-F, AZOTER®-Sc, AZORHIZ® – csak a talajban tudnak élni. Ezen talaj-baktériumtrágyákat a nap pusztító UV sugárzása elől a talajba azonnal be kell dolgozni, azok felhasználását állománypermetezésre nem javasoljuk. Ezzel szemben az AZOTER®-L olyan új fejlesztésű fényálló mikroorganizmust tartalmaz – Herbaspirillum baktérium – amelyet a növény levélfelületére kell permetezni. A Herbaspirillum a levél felületéről a gazdanövény belső szöveteibe behatol, ott él és szaporodik, miközben a levegőből nitrogént gyűjt. A növényi szövetben megy végbe a légköri nitrogén baktériumok általi megkötése és a nitrogén-tartalmú anyagok ezt követő anyagcseréje.

 

Fodor István

agrármérnök - falugazdász

 

Sikerrel vizsgáztak a növénytermesztők
Március 7-én, Szalárdon tanfolyamzáró vizsgára jelentkezve, sikerrel adtak számot frissen szerzett növénytermesztési ismereteikről azok az érmelléki, hegyközi, Sebes-Körös menti és Nagyszalonta-térségi gazdálkodók, akik a Partiumi Falugazdász Hálózat Bihar megyei falugazdászainak hívószavára részt vettek a Bihar Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság uniós pályázati támogatásból finanszírozott növénytermesztési tanfolyamán.
Fókuszban a növényvédelem: gazdatalálkozókat szerveztek a falugazdászok
A felerősödött kórokozó-invázió miatt a Partiumi Falugazdász Hálózat két hétvégi gazdatalálkozóján – a Máramaros megyei Koltón és a Bihar megyei Érolasziban – is a kertek, gyümölcsösök növényvédelme volt a főtéma.
Zöldségtermesztési fórum Érmihályfalván
Növénytermesztőknek – ezen belül is főként kertészeknek, fóliasátras és üvegházas zöldségtermesztőknek – szóló gazdatalálkozót szervezett február 25-én Érmihályfalván Nagy László, a Partiumi Falugazdász Hálózat térségi képviselője. A találkozóra nem csupán a szomszédos, érmelléki településekről, hanem távolabbról, Nagyváradról, sőt még Szatmár megye zöldségtermesztésről neves térségeiből is szép számban érkeztek érdeklődők.
Cookie